Reklama

Strefa Samsung

Uczniowie stworzyli przydatne aplikacje. Finał Samsung Solve for Tomorrow

Uczniowie zaprojektowali aplikację dla studentów i wygrali Samsung Soloe for Tommorow
I miejsce Samsung Solve for Tommorow zajęli uczniowie Technikum nr 2 – Zespołu Szkół Usługowych w Ostrowie Wielkopolskim
Autor. Samsung

12 drużyn ze szkół ponadpodstawowych z całej Polski rywalizowało o nagrodę główną III edycji programu Solve for Tomorrow. Zwyciężyła aplikacja Academic, którą zaprojektowali uczniowie Technikum nr 2 – Zespołu Szkół Usługowych w Ostrowie Wielkopolskim.

Artykuł sponsorowany

Solve for Tomorrow to globalny program edukacyjny organizowany przez Samsung, w którym młodzi ludzie mierzą się z wyzwaniami współczesnego świata. W trakcie tegorocznej edycji uczestnicy stworzyli rozwiązania w czterech obszarach: bezpieczeństwo, integracja, klimat i zdrowie

Trzecia polska edycja Solve for Tommorow zaczęła się 18 września 2023 roku. Jury otrzymało prawie 260 zgłoszeń. Spośród nich wybrano 30 półfinałowych projektów. Do finału trafiło już tylko 12 zespołów - z Gdyni, Czarnkowa, Warszawy, Pruszkowa, Katowic, Jarosławia, Piotrkowa Trybunalskiego, Tychów, Bydgoszczy, Krzepic oraz z Ostrowa Wielkopolskiego.

Zwycięzców poznaliśmy na gali, która odbyła się 16 kwietnia w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Patronat nad programem objęli: Minister Edukacji i Nauki, Minister Cyfryzacji, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, NASK, Centrum Nauki Kopernik oraz UNEP/GRID-Warszawa. Partnerem jest Cyfrowy Dialog.

Czytaj też

I miejsce: aplikacja dla studentów

Trzecią edycję programu Samsung Solve for Tomorrow wygrali młodzi twórcy aplikacji „Academic”. Jej celem jest łączenie osób poszukujących mieszkania lub współlokatora. Uczniowie Technikum nr 2 - Zespołu Szkół Usługowych w Ostrowie Wielkopolskim otrzymali nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych.

„Nasza aplikacja ma pomóc studentom w odnajdywaniu idealnych współlokatorów. To krok naprzód, jeżeli chodzi o uświadomienie ludziom, jak dużym problemem jest dzisiaj kwestia wynajmu mieszkań dla studentów. Wierzymy w nasz projekt i w to, że może on wywrzeć realny wpływ na sytuację mieszkaniową oraz pomóc wielu osobom” – skomentował uczeń Mateusz Cieszyński, lider i pomysłodawca projektu w rozmowie z CyberDefence24.

II miejsce – pomoc ofiarom przemocy

Technikum TEB Edukacja w Tychach, w ramach projektu „Nie tylko w czterech ścianach”, stworzyło aplikację, która umożliwia anonimowe informowanie odpowiednich służb o przemocy i zagrożeniach bezpieczeństwa. Dzięki niej można też np. pomóc osobom osamotnionym, niezdolnym do samodzielnego funkcjonowania.

„Wystarczą tylko cztery kliknięcia, żeby zgłosić sprawę. Informacja jest przekazywana bezpośrednio do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS)” – tłumaczy uczeń Mikołaj Dętkoś.

Uczniowie w ramach nagrody otrzymali 20 tysięcy złotych.

Samsung Solve for Tommorow - II miejsce za projekt "w Czterech ścianach"
Uczniowie Technikum TEB Edukacja w Tychach zajęli II miejsce
Autor. Samsung
Reklama

III miejsce – pomoc neuroróżnorodnym

Podium zamknął zespół ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Gdyni, który to zaprezentował projekt „Kolory różnorodności”. To platforma i kampania wspierająca integrację osób neuroróżnorodnych w społeczeństwie. Laureaci otrzymali nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych.

Samsung Solve for Tommorow - trzecie miejsce za projekt "Kolory różnorodności"
Solve for Tommorow - trzecie miejsce zajęli uczniowie z Gdyni
Autor. Samsung
Reklama

Nagroda Publiczności – walka z paragonami

Przez tydzień można było głosować online na ulubiony projekt (jeden z dwunastu finałowych). Łącznie oddano 8 tysięcy głosów. 2 503 z nich trafiło do drużyny z XVII Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, która w ramach projektu „ParaGone” zaprezentowała aplikację EcoReceipt. Jej użytkownicy będą mogli otrzymać unikalny kod klienta oraz możliwość wysłania i przechowania dowodu sprzedaży w sieci.

Czytaj też

„Nagroda pozytywnego wpływu”

W tym roku jury postanowiło przyznać dodatkowe wyróżnienie – „Nagrodę pozytywnego wpływu”. Otrzymała ją drużyna z Zespółu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu za projekt „Incloosy”. To aplikacja nawigacyjna dla osób niepełnosprawnych ruchowo, która tworzy spersonalizowane trasy oraz informuje o dostępności miejsc publicznych.

Reklama

Wyróżnienia

Wyróżnienia otrzymało 9 szkół: Technikum nr 8 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Katowicach, Liceum Ogólnokształcące im. prof. Mariana Zembali w Krzepicach, III Liceum Ogólnokształcące w Piotrkowie Trybunalskim, Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie, Liceum Ogólnokształcące DobraTu im. Tosi Kozłowskiej w Warszawie, VI Liceum Ogólnokształcące im. J.J. Śniadeckich w Bydgoszczy, Liceum Ogólnokształcące im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie, XVII Liceum Ogólnokształcące w Gdyni  i Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu.

Czytaj też

„Okazja, żeby zmienić społeczeństwo”

Nagrody i wyróżnienia wręczał Conor Pierce, prezes zarządu Samsung Electronics Polska. „Drodzy finaliści, jestem z Was dumny” - powiedział w języku polskim.

„W programie Solve for Tomorrow najbardziej podoba mi się to, że angażuje młodych ludzi w projekty, które pokazują, jak mogą być oni odpowiedzialni za współczesny świat, za to, w jakim kierunku on zmierza” – skomentowała z kolei Paulina Piechna-Więckiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

„Udział w programie to okazja dla młodych, żeby zmieniać nasze społeczeństwo, sprawiać, aby było lepsze, bardziej dynamiczne, bardziej zaawansowane cyfrowo, bardziej świadome” – dodał Łukasz Wojewoda, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Cyfryzacji.

Głos w trakcie gali zabrali też m.in. Barbara Leśniczak z NASK, Maria Andrzejewska, dyrektor generalna UNEP/GRID-Warszawa; Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik oraz Magdalena Olborska, menadżerka ESG  Samsung w Polsce.

Conor Pierce z Samsunga na gali Solve for Tommorow
Conor Pierce na gali Samsung Solve for Tommorow
Autor. Samsung

Czego uczą nas młodzi?

Na to pytanie w swoim wystąpieniu odpowiedziała Iwona Brzózka-Złotnicka, prezeska Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog.

„Nauczyli nas inkluzywności, różnorodności i dostrzegania potrzeb, których czasem nie widać na pierwszy rzut oka. Wrażliwości na codzienne niedogodności, z którymi my (dorośli – red.) się już pogodziliśmy. A oni mówią, można inaczej. I projektują bezpieczne i ciepłe przystanki dla wszystkich. Uczą nas empatii wobec Matki Ziemi. Jak odpowiednio segregować śmieci. Jak zrobić własny ekologiczny detergent do sprzątania domu. Jak zmierzyć się z kilometrami paragonów, które każdego dnia produkujemy” – wymieniała prezeska.

„Uczą nas odwagi i bycia gotowym na pierwszą pomoc, która często ratuje życie. Dbania o siebie, o swoje zdrowie, o to, co i jak jemy. Odwagi w stawaniu w obronie własnych przekonań. Uporu i konsekwencji przy dokonaniu wyborów. Program Samsung Solve for Tomorrow nie jest tak naprawdę o wygrywaniu nagród pieniężnych, ale o wygrywaniu marzeń. I te wygraliście wszyscy” – podsumowała.

Solve for Tommorow w 65 państwach

Program Solve for Tomorrow powstał w 2010 roku w USA. Obecnie realizowany jest 65 krajach świata. Stanowi wyjątkową przestrzeń do nauki, wymiany pomysłów oraz projektowania i wprowadzania proaktywnych działań na rzecz społeczności lokalnej.

Solve for Tomorrow zachęca młodych ludzi do znajdowania kreatywnych rozwiązań, aby zapobiec problemom i zagrożeniom, z jakimi boryka się ich najbliższe otoczenie.

W Polsce program jest realizowany od 2021 roku.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama