Strefa Samsung
Galaxy AI. Efekt pracy oddziałów Samsung na całym świecie. Jest i polski akcent
Nad sztandarowym produktem Samsung w dziedzinie sztucznej inteligencji – Galaxy AI – pracowały setki osób z całego świata. Każdy z zespołów miał trudne zadanie do zrealizowania. Nie jest zaskoczeniem, że swój wkład do projektu wnieśli również Polacy z krajowego oddziału Samsung R&D.
Artykuł sponsorowany
Najważniejszy projekt Samsung obejmujący sztuczną inteligencję - Galaxy AI ujrzał światło dzienne kilka miesięcy temu w smartfonie Galaxy S24. Od tego czasu, z jego możliwości tłumaczenia na urządzeniu skorzystały miliony osób na całym świecie.
Obecnie, Galaxy AI obsługuje 16 języków w ramach funkcji Live Translate, Note Assist, Browsing Assist i Interpreter. Proces tworzenia narzędzia był bardziej złożony, niż mogłoby się wydawać.
Czytaj też
Osiem zespołów Samsung R&D Institute. Wśród nich także Polacy
Zadanie opracowania funkcji językowych dla Galaxy AI zostało przydzielone ośmiu zespołom Samsung R&D Institute na całym świecie. W tym gronie znalazł się również polski oddział, który otrzymał za zadanie trenowanie modeli neuronowego tłumaczenia maszynowego (NMT) obsługujących 30 języków z całego kontynentu europejskiego. Zadanie zakończyło się sporym sukcesem polskich ekspertów.
Oprócz zespołu znad Wisły, realizacją projektu zajęły się także oddziały Samsung R&D Institute z Wietnamu, Brazylii, Indii, Indonezji, Jordanii, Japonii i Chin. Przykładowo, jordańscy eksperci przystosowali język arabski dla Galaxy AI. O trudności tego zadania świadczy fakt, że konieczne było wzięcie pod uwagę ok. 30 dialektów, które używane są przeszło w 20 krajach.
Czytaj też
Nie tylko NMT. Różne technologie i dane z wielu krajów
Galaxy AI w ramach posiadanych funkcji wykorzystuje również automatyczne rozpoznawanie głosu (ASR) i text-to-speech (TTS). Trening modeli do każdej z tych trzech technologii wymagał wielkiej ilości danych.
Spore znaczenie miała współpraca oddziałów R&D z lokalnymi instytucjami. Dzięki temu, możliwe było uzyskanie wysokiej jakości danych do treningu, obejmujących m.in. lokalne dialekty językowe czy żargon.
Czytaj też
Międzynarodowa współpraca istotnym czynnikiem w pracach nad Galaxy AI
W pracach wykorzystano również Samsung Global Research Network. Indyjski oddział Samsung R&D Institute współpracował z innymi zespołami firmy przy opracowywaniu języka angielskiego w odmianie brytyjskiej, indyjskiej czy australijskiej. Z kolei eksperci z Polski pomagali m.in. Japończykom w pracach nad dialektami arabskimi.
Według słów Won-joon Choia, wiceszefa oraz lidera Mobile R&D Office Samsung Electronics na czerwcowym Salon d’AI, Galaxy AI zostało użyte na przeszło 100 mln urządzeń na całym świecie. Samsung przewiduje, że do końca roku liczba ta osiągnie poziom 200 mln.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany