Reklama

Strefa Samsung

Galaxy AI – tłumaczenie nie tylko w chmurze. Badacze ujawniają osiągnięcie

Samsung nie poprzestał rozwoju AI na udostępnieniu funkcji tłumacza na pokładzie Galaxy S24. Ekspertom udało się opracować sztuczną inteligencję, która działa bez użycia chmury.
Samsung nie poprzestał rozwoju AI na udostępnieniu funkcji tłumacza na pokładzie Galaxy S24. Ekspertom udało się opracować sztuczną inteligencję, która działa bez użycia chmury.
Autor. Samsung

Wykorzystanie sztucznej inteligencji ma miejsce również na urządzeniach mobilnych. Jednym z takich przypadków jest Samsung, który na urządzeniach Galaxy udostępnił możliwość korzystania z AI bez konieczności uzależniania funkcjonowania usługi od połączenia z chmurą.

Materiał sponsorowany

Kilka tygodni temu Samsung wprowadził do swojej oferty smartfon Galaxy S24Znalazła się w nim usługa AI Interpreter and Live Translate, która umożliwia tłumaczenie zawartości przez sztuczną inteligencję w chmurze; obecnie umożliwia ona tłumaczenie 16 języków. Za kulisami trwały jednak dalsze prace nad rozwinięciem tej technologii.

Czytaj też

Reklama

AI tłumaczące bez użycia chmury? To możliwe

Efektem tego rozwoju sztucznej inteligencji, prowadzonego we współpracy z Mobile eXperience Business R&D Office, jest opracowanie tłumaczeń AI bezpośrednio na samym urządzeniu. Dzięki temu, możliwe jest tłumaczenie w czasie rzeczywistym np. w trakcie spotkań bądź podczas korzystania z aplikacji, bez potrzeby połączenia z internetem.

Trening modelu sztucznej inteligencji wykorzystanego na urządzeniach Galaxy został oparty o technologię deep learningu. Według wypowiedzi szefa badań nad AI w Samsungu Yonghyun Ryu, wymagało to „dobrych danych językowych i utalentowanych badaczy”. Jego zdaniem, cały proces przypominał nauczanie dziecka.

Czytaj też

Reklama

Nauka wymaga ekspertów

W przypadku deep learningu, rola ekspertów jest istotna podczas treningu ze względu na pojawiające się błędy. „Konieczne jest zidentyfikowanie problemu i wprowadzenie odpowiednich korekt. Jeżeli zajmowaliby się tym badacze bez odpowiedniego doświadczenia, trwałoby to bardzo długo” – powiedział Yonghyun Ryu.

W celu określenia poziomu tłumaczeń sztucznej inteligencji, Samsung nawiązał współpracę z MX R&D Office. W połączeniu z ocenami ilościowymi i jakościowymi, pozwoliło to na podniesienie precyzji AI. Z kolei współpraca z regionalnymi oddziałami badawczymi firmy pozwoliła na prawidłowe ujęcie charakterystycznych sformułowań i zasad pojawiających się w konkretnych językach.

Eksperci z Samsung Research Global AI Center chcą, aby ich działania pomagały ludziom na całym świecie. Celem Ryu jest stworzenie „perfekcyjnego tłumacza, który czerpiąc z posiadanej wiedzy rozumiał, kulturę tłumaczonych języków”. Z kolei Yoonjung Choi, kierowniczka projektu, chciałaby pomóc użytkownikom osiągnąć „płynną i dogodną komunikację z osobami mówiącymi w innych językach”.

/PM

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama