Reklama

Strefa Banku Pekao SA

Jak banki dbają o bezpieczeństwo naszych pieniędzy?

Banki dbają o bezpieczeństwo
Banki wykorzystują najnowszą technologię, w tym AI do ochrony danych i pieniędzy klientów
Autor. @freepik / freepik.com

Banki wykorzystują najnowszą technologię, w tym sztuczną inteligencję do ochrony naszych danych i pieniędzy. Na ten temat rozmawiali uczestnicy panelu „Przyszłość bezpieczeństwa cyfrowego: jak instytucje finansowe adoptują się do rosnących zagrożeń”. Wśród nich znalazł się Błażej Szczecki, wiceprezes Banku Pekao S.A.

Artykuł sponsorowany

W debacie wzięli udział: Ziemowit Bagłajewski, zastępca Rzecznika Finansowego, Patric Trinkler, prezes CYSEC, czyli Cypryjskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, Artur Głembocki, członek zarządu Santander Bank Polska oraz Błażej Szczecki, wiceprezes Banku Pekao S.A. Panel odbył się podczas konferencji Impact w Poznaniu.

Z AI korzystają oszuści i banki

„W mojej opinii - jesteśmy w stanie cichej wojny. Po jednej stronie są cyberprzestępcy, a po drugiej instytucje finansowe i ich klienci” – stwierdził na początku debaty Artur Głembocki.

Jak zaznaczył ekspert - w tej wojnie ze sztucznej inteligencji korzystają zarówno oszuści, którzy próbują ukraść nasze dane oraz pieniądze, jak i banki – które nieprzerwanie pracują nad udoskonaleniem zabezpieczeń czy kodowaniem rozwiązań z zakresu cyberbepieczeństwa.

„Skupiamy się na maksymalnym wykorzystaniu AI w wykrywaniu podejrzanych transakcji. Po drugie, ulepszamy infrastrukturę krytyczną i poprawiamy jakość systemów. Ponadto, dążymy do tego, aby sztuczna inteligencja służyła do testowania kodów i eliminowania ich słabości” – radził Artur Głębocki.

Czytaj też

Reklama

Edukacja klientów banków

Ziemowit Bagłajewski, zastępca Rzecznika Finansowego, zwrócił uwagę na możliwość edukacji klientów banku przy pomocy sztucznej inteligencji.

„Ludzie często nie wiedzą, jak zachować się w sytuacjach kryzysowych. Instytucje Finansowe mogą uczyć tego swoich klientów z użyciem AI” – mówił ekspert.

Banki mogą np. przekazywać informacje, jak klient powinien zachować się przy próbie kradzieży danych czy włamania, gdzie zgłaszać takie incydenty i gdzie dochodzić swoich roszczeń.

Czytaj też

Reklama

Cel: zachować zaufanie klientów

O tym, jak banki powinny radzić sobie z rosnącymi zagrożeniami, mówił też Błażej Szczecki, wiceprezes zarządu Pekao S.A.

„Żyjemy w coraz bardziej złożonym świecie. A my jako banki otwieramy się na klientów. Mamy ważny cel: zachowanie zaufania klientów co do bezpieczeństwa ich danych i pieniędzy” – stwierdził wiceprezes Pekao S.A.

Błażej Szczecki, wiceprezes Pekao S.A o sztucznej inteligencji w bankowości
Błażej Szczecki, wiceprezes Pekao S.A podczas Impactu
Autor. Pekao S.A. / portal X

Czytaj też

Reklama

Świadomość zarządu, pracowników i klientów

Instytucje finansowe powinny zadbać o bezpieczeństwo w trzech płaszczyznach, o czym mówił Błażej Szczecki:

Cyberbezpieczeństwo banków zaczyna się od budowania świadomości zarządu. Kadry kierownicze muszą wiedzieć wszystko na temat zagrożeń i sposobów działania oszustów. To już ma miejsce. Istotne jest również budowanie świadomości pracowników. Musimy inwestować we własnych ludzi, tak aby mogli stale podnosić swoje umiejętności. Kolejny poziom to zwiększenie świadomości klientów, przez edukację cybernetyczną, kampanie informacyjne".
Błażej Szczecki, wiceprezes Pekao S.A

Czytaj też

Inwestycje w technologie

Oprócz podnoszenia cyberświadomości klientów i umiejętności pracowników, ważne jest też inwestowanie w najnowsze technologie.

„Jako Pekao chcemy dostarczać klientom coraz więcej usług cyfrowych. Aby świadczyć usługi jak najlepszej jakości, współpracujemy ze startupami i firmami z sektora FinTech” – mówił Błażej Szczecki podczas debaty.

Czytaj też

Przyszłość: kryptografia kwantowa

Patric Trinkler, prezes CYSEC, stwierdził, że przyszłością sektora finansowego jest komputer kwantowy, nad którym prace trwają obecnie.

„Dzięki temu rozwiązaniu chmurowemu będziemy mieć ogromną ilość danych w jakości HD” - mówił Trinkler. Jednak jak zaznaczył ekspert – z komputera kwantowego będą też korzystać cyberoszuści, aby włamywać się do różnych infrastruktur, stworzonych w tradycyjny sposób.

„Aby temu zapobiec powstaje kryptografia kwantowa” – przekazał Trinkler.

Reklama

Komentarze

    Reklama