Reklama

Technologie

Bartosz Charliński: Od usług cyfrowych zależy coraz więcej

Bartosz Charliński z Dell Technologies opowiada o bezpieczeństwie usług cyfrowych w UE.
Bartosz Charliński z Dell Technologies opowiada o bezpieczeństwie usług cyfrowych w UE.
Autor. Marcin Ordon/Defence24

„Komisja Europejska zdaje sobie sprawę, że coraz więcej zależy od usług cyfrowych. Ich niedostępność wpływa na życie społeczne i biznes. Jeśli Unia chce się rozwijać, musi podnieść poziom bezpieczeństwa usług cyfrowych i zapewnić ciągłość przetwarzania danych” – powiedział w programie „Prosto o cyber” Bartosz Charliński, inżynier Dell Technologies.

Reklama

Materiał sponsorowany

Reklama

W rozmowie z Bartoszem Charlińskim jednym z omawianych tematów był raport ENISY dot. cyberbezpieczeństwa. Jak wskazuje ekspert, jednym z proponowanych rozwiązań mających na celu zapewnić większy poziom bezpieczeństwa jest podejście Zero Trust.

Czytaj też

Zero Trust

„Strategia Zero Trust zakłada, że przestajemy ufać użytkownikowi, który jest już w sieci wewnętrznej. Obowiązuje zasada: »never trust, always verify« (ang. nigdy nie ufaj, zawsze weryfikuj). Oznacza to, że za każdym razem weryfikujemy każdą prośbę o zasób i dostęp do danych. W sposób ciągły dokonujemy walidacji danego użytkownika, tworzymy jego profil behawioralny, sprawdzamy miejsca, z których się dostaje. Dzięki temu jesteśmy w stanie ocenić czy to intruz” - mówił rozmówca Michała Górskiego w programie „Prosto o cyber” na naszym kanale na YouTube.

Reklama

Na temat architektury Zero Trust mówiliśmy także przy okazji Dell Technologies Forum 2023, w wywiadzie z Mohammedem Aminem, wiceprezydentem Dell w regionie CEEMTA.

Czytaj też

Dyrektywa NIS2

W „Prosto o Cyber” dotknęliśmy też tematu unijnej dyrektywy NIS2.

„Unia wprowadzi dyrektywę w październiku 2024 roku i zdefiniuje nowe sektory, które będą przez nią regulowane. Będą musiały zacząć zarządzać incydentem cybersecurity”. Jak zaznaczył Bartosz Charliński „NIS2 wskazuje ENISĘ, jako podmiot, który zyska budżet i większe uprawnienia”. Więcej na temat dyrektywy NIS2 pisaliśmy na łamach CyberDefence24, m.in, w tym tekście.

Zapraszamy do obejrzenia całego wywiadu WIDEO poniżej:

YouTube cover video
Reklama

Komentarze

    Reklama