Reklama

Polityka i prawo

Powstanie komisja nadzoru nad sztuczną inteligencją

Ministerstwo wyciąga wnioski z konsultacji społecznych
Ministerstwo wyciąga wnioski z konsultacji społecznych
Autor. Oskar Klimczuk / CyberDefence24

Będziemy wspierać prace nad utworzeniem komisji nadzoru ds. sztucznej inteligencji. Dzisiaj żaden urząd w Polsce nie ma kompetencji ustawowych do takich działań – stwierdził wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski podczas briefingu prasowego dotyczącego wyników prekonsultacji wdrożenia aktu o sztucznej inteligencji (AI Act). Dlaczego słowa wiceministra są takie ważne?

Wiceszef resortu poinformował o wynikach konsultacji z 50 podmiotami. Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło odpowiedzi na pytania dotyczące nadzoru i notyfikowania działań związanych z wdrożeniem aktu o AI. Poinformowano również o planowanej dacie wdrożenia aktu.

Czytaj też

Reklama

Będzie nowy organ nadzoru ds. AI?

Wiceminister Standerski przedstawił odpowiedzi na pytania dotyczące utworzenia nowego organu nadzoru nad AI. Zdecydowana większość respondentów stwierdziła, że konieczne jest utworzenie nowego organu nadzoru.

Wyniki prekonsultacji dot. organu nadzoru
Wyniki prekonsultacji dot. organu nadzoru
Autor. Oskar Klimczuk / CyberDefence24

Odpowiedzi dotyczące utworzenia nowego organu notyfikującego lub stworzenia nowego połączonego organu są niejednoznaczne.

Wyniki konsultacji dot. organu notyfikującego i połączonych ról
Wyniki konsultacji dot. organu notyfikującego i połączonych ról
Autor. Prezentacja Ministerstwa Cyfryzacji

Czytaj też

Reklama

Komisja nadzoru nad sztuczną inteligencją

Wiceminister Dariusz Standerski poinformował o planach utworzenia komisji ds. sztucznej inteligencji. Stwierdził również, że obecnie żaden urząd w Polsce nie ma kompetencji ustawowych do działań związanych stricte z nadzorem nad sztuczną inteligencją.

Jako potencjalne organy nadzoru wskazywano w prekonsultacjach na: UOKiK, PUODO, KNF, KRRiT, UKE, Ministerstwo Cyfryzacji. Natomiast jako organ notyfikujący najczęściej padały odpowiedzi o Polskim Centrum Akredytacji (PCA).

Wiceszef resortu dodał, że ustawa wdrażająca AI Act będzie procedowana najwcześniej w 2025 roku. Zgodnie ze słowami wiceszefa Ministerstwa Cyfryzacji – wdrożenie aktu o sztucznej inteligencji wymaga dalszych konsultacji.

Wcześniej zostanie uchwalona nowelizacja przepisów dotycząca systemów zakazanych, służących m.in. do manipulacji.

Poinformowano również o planach utworzenia Funduszu sztucznej inteligencji, który służyłby przede wszystkim wsparciu naukowców i małych przedsiębiorców, o czym pisaliśmy już na łamach CyberDefence24.

Czytaj też

Reklama

Wiceminister Standerski o przetwarzaniu danych

Zapytaliśmy wiceministra o działania Ministerstwa Cyfryzacji w kontekście profilowania reklam na bazie danych przetwarzanych przez AI. Dariusz Standerski w rozmowie z CyberDefence24 stwierdził, że ta kwestia została już uregulowana na szczeblu unijnym.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama