Social media
Twitter po cichu rezygnuje z walki z dezinformacją o COVID-19
Twitter od 23 listopada nie moderuje treści dezinformujących na temat COVID-19. Nikt o tym nie wiedział, dopóki aż sześć dni później media nie weszły na stronę informującą o tym, jak wygląda polityka platformy względem materiałów poświęconych tematyce tej choroby.
Twitter po cichu wycofał się z moderacji treści na temat COVID-19, tym samym rezygnując z walki z dezinformacją na ten temat, mnożącą się na platformie przejętej przez Elona Muska właściwie od samego początku pandemii.
„Z dniem 23 listopada 2022 Twitter nie będzie już stosował polityki dotyczącej treści wprowadzających w błąd na temat COVID-19" – czytamy w materiale Sky News, który cytuje komunikat zamieszczony na stronie platformy.
Chcąc zrobić zrzut ekranu odpowiedniego zapisu na potrzeby tego artykułu, napotkaliśmy taką informację:
Jak widać, strona nie działa.
Jak działała polityka dotycząca COVID-19 na Twitterze?
Wpisy zawierające informacje wprowadzające w błąd lub otwarcie dezinformujące na temat COVID-19, koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego tę chorobę oraz szczepionek mogły być oznaczane specjalną plakietką zawierającą kontrę w postaci prawdziwych danych na ten temat.
Tweety, które naruszały politykę dotyczącą COVID-19 zbyt wiele razy i były uznane przez moderację serwisu za wyjątkowo szkodliwe dla społeczności, były przez Twittera kasowane, a profile, z których pochodziły – tymczasowo blokowane na platformie, po to, aby nie mogły rozsiewać dalszej dezinformacji.
Czytaj też
Jak pisze Sky News, Twitter zawiesił za dezinformację covidową ponad 11 tys. kont, a także usunął 98 tys. wpisów naruszających politykę dotyczącą dezinformacji na temat COVID-19 w samym tylko roku 2022 (dane za pierwsze 9 miesięcy).
Czy leci z nami moderator?
Odpowiedzią na zagadkowe zniknięcie strony zawierającej zasady moderacji dezinformujących na temat choroby treści może być to, że po przejęciu Twittera przez Elona Muska zwolnione zostały setki osób odpowiedzialne za moderację treści w tym serwisie.
Kolejni moderatorzy nie dostosowali się do polityki „długich godzin" Muska i odeszli z pracy sami, nie chcąc dni liczących nawet 16 godzin za biurkiem.
Nie ma również zespołu komunikacji Twittera, który także został zwolniony z pracy – dlatego Sky News nie otrzymało od firmy odpowiedzi na temat usunięcia polityki dot. walki z dezinformacją covidową.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany