Reklama

Social media

„Stworzone przez AI”. Facebook i Instagram z nową funkcją

Zdjęcia, które powstały z użyciem AI oznaczone, Facebook, Instagram
Oznaczanie zdjęć, które powstały z użyciem AI
Autor. Meta / materiały prasowe

Wygenerowane przez AI nagrania wideo, audio oraz zdjęcia zyskają specjalne oznaczanie na Facebooku, Instagramie i Threads – informuje Meta. Zmiany będą widoczne od maja.

Materiały wygenerowane przez sztuczną inteligencję będą łatwiejsze do rozpoznania dzięki oznaczeniu „made with AI”, czyli „stworzone przez AI”. Przy niektórych postach znajdą się też informacje kontekstowe. Dzięki temu użytkownicy będą mogli rozpoznać treści, których nie stworzył człowiek oraz te, które zostały zmanipulowane i wprowadzają w błąd.

To ważny krok w przeciwdziałaniu dezinformacji w serwisach społecznościowych, która wraz w rozwojem nowych technologii staje się niestety coraz łatwiejsza do rozpowszechniania.

Czytaj też

Reklama

Oświadczenie Mety

O nowej funkcji przedstawiciele Mety poinformowali w specjalnym oświadczeniu. Zmiany zostały wprowadzone po konsultacjach z ekspertami i organizacjami. Meta podkreśla, że wzięła też pod uwagę zdanie użytkowników. Zorganizowała ankietę, w której 82 proc. badanych opowiedziało się za wprowadzeniem funkcji oznaczania treści wygenerowanych przez AI.

Czytaj też

Reklama

Jak Meta rozpozna użycie sztucznej inteligencji?

Oznaczenia będą generowane na podstawie algorytmów Mety, ale Big Tech nie sprecyzował w jaki sposób dokładnie będą one działać. Oznaczenia pojawią się też, gdy użytkownicy sami wspomną o tym, że korzystali ze sztucznej inteligencji.  

Dodawaniem znaczników dotyczących fałszywych czy wprowadzających w błąd treści, które powstały z użyciem AI będzie się także zajmował zespół weryfikatorów.

Czytaj też

Reklama

Wolność słowa a AI

Przedstawiciele Mety zaznaczają, że nie chcieli doprowadzić do sytuacji, w której materiały wygenerowane przez sztuczną inteligencję, byłyby automatycznie usuwane. Takie rozwiązanie mogłoby według nich doprowadzić do „ograniczenia wolności słowa”.

Jednak jeśli jakiś materiał powstały przy użyciu AI będzie „w znacznym stopniu wprowadzał opinię publiczną w błąd”, mają być do niego dodane informacje kontekstowe. Podobne rozwiązanie wprowadził jakiś czas temu platforma X. Meta nie precyzuje jednak, w jaki sposób zweryfikuje stopień zmanipulowania treści.

Można domyślać się, że przynajmniej na początku wykrycie wszystkich tego typu materiałów, oznaczenie ich i dodanie odpowiedniego kontekstu może być trudne.

Czytaj też

Usuwanie materiałów sprzecznych z polityką firmy

Gigant zaznacza, że materiały, które naruszają politykę platform, będą w nadal usuwane – niezależnie czy zostały stworzone przez człowieka, czy przez AI. Chodzi tu o treści, które mogłyby zaburzać procesy wyborcze, materiały służące do bullyingu (przemocy rówieśniczej w formie wirtualnej) czy molestowania, zawierające brutalne sceny, a także nakłaniające do łamania prawa.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze