Reklama

Technologie

Open AI przewiduje, jak sztuczna inteligencja wpłynie na rynek pracy

Autor. Focal Foto / Flickr

Aż 86 zawodów może być zagrożonych przez pojawienie się sztucznej inteligencji - tak uważa… sztuczna inteligencja. Inaczej patrzą na to naukowcy. Kto ma rację?

Reklama

Serwis Euronews informuje o badaniu przeprowadzonym przez naukowców z OpenAI, OpenResearch i University of Pennsylvania. Analizowali oni wpływ pojawienia się sztucznej inteligencji na przyszłość danych zawodów. W tworzenie raportu zaangażowano też samą AI.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Inne wyniki

Okazało się, że wyniki badań znacząco różniły się od siebie. Według predykcji przygotowanych przez model GPT, 86 miejsc ulegnie przeobrażeniom wynikającym z pojawienia się sztucznej inteligencji. Z kolei zdaniem naukowców biorących udział w badaniu, 15 zawodów jest narażonych na znaczne zmiany, które przyniesie sztuczna inteligencja.

W przypadku dwóch zawodów dwie „grupy" były w pełni zgodne. Chodziło o matematyków i księgowych.

W obu przypadkach pojawiło się zastrzeżenie, że „narażenie" nie jest równoznaczne z tym, że zawody całkowicie znikną z rynku pracy. Raczej chodzi o wskazanie, że sztuczna inteligencja pozwoli w tych przypadkach na zaoszczędzenie przy nich „znacznej ilości czasu".

Czytaj też

Wtyczki GPT

Nie są to jedyne nowe wiadomości dotyczące ChatuGPT. Jak czytamy na stronie OpenAI, firma wprowadziła nowe wtyczki. To narzędzia zaprojektowane do modeli językowych. Ich zadaniem jest pomoc ChatowiGPT w uzyskaniu dostępu do aktualnych informacji czy do przeprowadzenia określonych obliczeń.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama