Reklama

Prywatność

Meta testuje szyfrowanie na Messengera

Autor. kropekk_pl / Pixabay

Właściciel Messengera, koncern Meta, roszerza testy szyfrowania na ten właśnie komunikator po kolejnej fali krytyki, która wylała się na firmę w związku z przekazaniem policji w stanie Nebraska zapisów prywatnej komunikacji nastolatki i jej matki. Dziewczyna dokonała aborcji farmakologicznej.

Reklama

Przypadek 17-letniej Celeste z Nebraski, która wraz z matką została oskarżona ws. dokonania nielegalnej aborcji farmakologicznej, opisaliśmy w naszym serwisie tutaj. Dowodem w sprawie przeciwko dziewczynie stały się zapisy czatu z Messengera, który nastolatka prowadziła ze swoją matką.

Reklama

Według rzecznika firmy Meta, koncern nie zdawał sobie sprawy, że przekazuje dane policji w sprawie dotyczącej aborcji.

Meta rozszerza szyfrowanie na Messengera – na razie testowo

Począwszy od kończącego się tygodnia, Meta zacznie powoli wdrażać szyfrowanie do swojego komunikatora Messenger w ramach testów. Będzie ono miało formę „bezpiecznej, szyfrowanej przestrzeni" do przechowywania zaszyfrowanych czatów.

Reklama

Obecnie skorzystać z tej opcji będą mogli jedynie użytkownicy urządzeń mobilnych z systemem iOS lub Android – w ich Messengerze pojawi się możliwość aktywacji szyfrowanej przestrzeni.

Szyfrowana bezpieczna przestrzeń będzie domyślnym sposobem ochrony historii szyfrowanych konwersacji na Messengerze, a użytkownicy będą mieli wiele możliwości przywracania historii swoich wiadomości, jeśli będą tego chcieli" – zapowiedział koncern.

„Wprowadzone zostaną dwie opcje dostępu do szyfrowanej przestrzeni dla backupów : przez PIN albo generowany kod. W obu przypadkach konieczne będzie ich przechowywanie" – dodała firma w swoim komunikacie.

Messenger pozwoli również na przechowywanie konwersacji w zewnętrznej infrastrukturze. Dla przykładu, w przypadku użytkowników urządzeń z systemem iOS, będzie to usługa iCloud.

To nie koniec szyfrowania u Mety

Meta planuje w kolejnych tygodniach wprowadzić również inną usługę związaną z szyfrowaniem – to domyślne silne zabezpieczenie czatów pomiędzy wybranymi użytkownikami.

Szyfrowane mają być konwersacje pomiędzy osobami, które rozmawiają ze sobą najczęściej. Wzmocnione bezpieczeństwo będzie do nich przypisywane automatycznie.

Meta: nasze działania nie mają związku z kontrowersjami

Koncern Marka Zuckerberga stanowczo zaprzeczył, jakoby decyzja o rozszerzeniu testów szyfrowania na Messenger miała związek z kontrowersyjną sprawą z Nebraski.

„Rozpoczynamy dziś publiczne testy i w kolejnych tygodniach, chcemy także mieć pewność, że wyjaśniliśmy, o co w nich chodzi" – powiedział rzecznik Mety cytowany przez serwis Ars Technica . „Pracowaliśmy nad tym od pewnego czasu i regularnie dzieliliśmy się informacjami na temat naszych planów wprowadzenia domyślnego szyfrowania dla osobistych wiadomości i czatów" – dodał.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama