Cyberbezpieczeństwo
Publiczne Wi-Fi to zawsze ryzyko. Jest na to sposób
W miejscach publicznych często szukamy połączenia z Wi-Fi, by mieć stały dostęp do informacji czy kontakt ze znajomymi lub rodziną. Nie jest to jednak w pełni bezpieczne. Może np. dojść do przechwycenia naszych danych przez cyberprzestępców. Istnieje na to sposób, przynajmniej w przypadku korzystania z Samsung Galaxy.
W czasie wakacji szczególnie często pojawiamy się w miejscach publicznych: chętniej odwiedzamy kawiarnie i bary, centra handlowe, hotele czy podróżujemy np. pociągami lub samolotami, gdzie możliwe jest połączenie się z siecią Wi-Fi.
Jeśli nie korzystamy jednak z VPN (wirtualna sieć prywatna), jesteśmy narażeni na np. przechwycenie naszych danych czy ruchu sieciowego przez cyberprzestępców.
Rozwiązanie zapewniające ochronę oferuje Samsung na przykładzie Samsung Galaxy A53 5G, który proponuje bezpieczny tryb Wi-Fi w telefonie. Po jego włączeniu, urządzenie szyfruje ruch internetowy i zapobiega śledzeniu. W każdym momencie możliwe jest także sprawdzenie aktywności trybu ochrony.
W ustawieniach telefonu należy wybrać opcję „biometria i bezpieczeństwo”, a następnie: „bezpieczne Wi-Fi”.
Czytaj też
Bezpieczne dzielenie się plikami
Dodatkową opcją ochrony w przypadku dzielenia się plikami z innymi użytkownikami jest uruchomienie trybu Private Share, który szyfruje dokumenty, zdjęcia czy filmy, udostępniając je drugiej osobie. Pozwala też określić, kto może je zobaczyć oraz jak długo. Technologia szyfrowania oparta jest o blockchain i zabezpiecza pliki przed dostaniem się ich w niepowołane ręce.
Czytaj też
Szyfrowane dokumenty w telefonie
Producent chwali się też, że dzięki technologii Samsung Knox (więcej na ten temat piszemy tutaj) prywatne dane użytkownika, takie jak karty kredytowe, dowód osobisty, hasła, kody PIN, odciski palców pozostają w bezpiecznym folderze, do którego dostęp ma tylko posiadacz urządzenia.
Zagubiony telefon? To nie problem
Kolejną opcją zabezpieczającą telefon jest „Find my mobile” (znajdź mój telefon), dzięki której można – za pośrednictwem strony otwartej na innym urządzeniu – znaleźć swój smartfon. Możliwe jest także zablokowanie telefonu, by nikt nie mógł z niego korzystać, dopóki nie zostanie znaleziony. Ten tryb uruchomia się poprzez ustawienia, następnie wybranie przycisku: „biometria i bezpieczeństwo”, kolejno: „znajdź mój telefon” i włączenie trybu (przycisk „on”).
To kilka sposobów, jak można zwiększyć swoje bezpieczeństwo na przykładzie Samsung Galaxy A53 5G.
Czytaj też
Samsung jest partnerem serwisu CyberDefence24.pl.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].