Strona główna
Problemy z wodą w Oławie. Co stało się z wodociągami?
Mieszkańcy Oławy zastanawiają się od około tygodnia, co jest przyczyną problemów z ciśnieniem wody w mieście. Burmistrz spekulował o możliwości „wgrania wirusa”, a przedstawiciel firmy „nie wykluczał żadnej możliwości”. Zapytaliśmy zarówno samorząd, jak i Zakład Wodociągów i Kanalizacji o tę sprawę.
W ostatnim tygodniu sierpnia media zaczęły podawać informacje o problemach, z jakimi zmagają się wodociągi w Oławie. Jak opisywaliśmy na naszych łamach, z nieznanych do tej pory przyczyn spadło ciśnienie wody w miejskiej sieci.
Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie słowa burmistrza Tomasza Frischmanna. „Kto wie, czy ktoś jakiegoś wirusa nie wcisnął” – powiedział samorządowiec, dodając również, że nad pracą wodociągów „czuwają komputery”.
Takie problemy są pierwszymi, z którymi zmaga się miasto od momentu uniezależnienia się od sieci wrocławskiej.
Czytaj też
Cyberatak w Oławie? Urząd Miejski nie chce informować
Spekulacje dotyczące możliwego ataku hakerskiego rozgorzały jeszcze bardziej ze względu na słowa przedstawiciela Zakładu Wodociągów i Kanalizacji (ZWiK) Krzysztofa Sarneckiego. Powiedział on, że firma „nie może niczego wykluczyć”.
Zwróciliśmy się zatem w tej sprawie zarówno do Urzędu Miejskiego w Oławie, jak również i do ZWiK. Okazało się jednak, że samorządowcy, uzasadniając status sieci wodociągowej jako infrastruktury krytycznej, nie informują o możliwych problemach w funkcjonowaniu systemów informatycznych lub strony internetowej.
Infrastruktura działa zgodnie z przyjętymi i stosowanymi standardami. Zakład Wodociągów i Kanalizacji zapewnia, że sytuacja jest pod kontrolą
Urząd Miasta w Oławie
Przypomnijmy, gdy doszło do ataku ransomware na Starostwo Powiatowe w Świebodzinie, początkowe informacje tamtejszych samorządowców mówiły właśnie o awarii sieci teleinformatycznej. Zdecydowano się wówczas na taką narrację ze względu na zgodność z najlepszą posiadaną wówczas wiedzą, a potwierdzenie informacji o ataku było spowodowane rozwojem wypadków.
Czytaj też
Urzędnicy deklarują dobry poziom cyberbezpieczeństwa
Podobnie do odpowiedzi Urzędu Miejskiego w Oławie brzmi informacja przekazana naszej redakcji przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji. „Spółka w swoich działaniach i analizach rozważa różne, możliwe zagrożenia i posiada procedury postępowania na przypadek ich wystąpienia” – odpowiedziało nam przedsiębiorstwo, ponownie zapewniając, że „wszystko jest pod kontrolą”.
Nieco optymizmu do sytuacji dodaje jednak deklaracja urzędników oławskich w kwestii zabezpieczeń. „Urząd Miejski w Oławie śledzi informacje o cyberbezpieczeństwie w samorządach. Na bieżąco reaguje na zagrożenia i wprowadza nowe zabezpieczenia” – zapewnili samorządowcy w odpowiedzi dla redakcji CyberDefence24.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany