Reklama

Polityka i prawo

Rosjanie promowali CPK? Jest odpowiedź Ministerstwa Cyfryzacji

Centralny Port Komunikacyjny w mediach społecznościowych
Ministerstwo Cyfryzacji odpowiedziało na zapytanie poselskie złożone przez Paulinę Matysiak ws. hasztagu #TAKDlaCPK
Autor. cpk.pl / sejm.gov.pl

Nie potwierdziły się słowa posła KO Witolda Zembaczyńskiego o tym, że hasztag #TakDlaCPK w social mediach był generowany przez rosyjski serwer.

W połowie czerwca Zembaczyński stwierdził na antenie Polsat News Polityka, że hasztag #TAKDlaCPK generuje serwer spod rosyjskiego Petersburga i to ponad milion razy na dobę. Poseł miał dowiedzieć się tego „dzięki zaangażowaniu jednostki zajmującej się dezinformacją przy jednym z ministerstw”.

Dopytywany przez prowadzącego, czy to Rosja chce więc promować ideę Centralnego Portu Komukacyjnego, odpowiedział: „To jest tylko po to, aby manipulować opinią publiczną. Na tym polega wojna hybrydowa”. Oskarżył też PiS o „tańczenie w rosyjskiej orkiestrze”.

Czytaj też

Reklama

Odpowiedź na zapytanie poselskie

Słowa te od razu wzbudziły kontrowersje. Sprawę postanowiła wyjaśnić Paulina Matysiak z Lewicy i wysłała na ten temat zapytanie poselskie do Ministerstwa Cyfryzacji. We wrześniu odpisał na nie w imieniu resortu wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.

Jak czytamy w piśmie (zapytanie nr 614) - z danych cząstkowych dostarczonych przez NASK wynika, że większość postów zawierających hasztag #TAKDlaCPK publikowano z terytorium Polski. Wzmianki odnotowano również w szeregu innych państw Europy.

Czytaj też

Reklama

"Nie można wykluczyć czynników zewnętrznych"

Podkreślono też, że media społecznościowe z reguły nie dzielą się danymi na temat pochodzenia IP swoich użytkowników. „Sama lokalizacja adresu IP również może być, bez większych trudności, zmieniona na inną niż jest w rzeczywistości” – podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji.

Z tego powodu nie można wykluczyć „znacznej roli czynników zewnętrznych w rozwijaniu popularności tego hasztagu”.

Czytaj też

Reklama

NASK o #TakDlaCPK

W piśmie podano też szczegółowe dane omawianego tematu.

Według analizy przeprowadzonej przez NASK PIB - od 1 stycznia do 9 lipca 2024 r. w mediach społecznościowych pojawiło się około 650 tysięcy wzmianek zawierających hasztag #TakdlaCPK.

„Szczególnie intensywny wzrost zainteresowania tematem odnotowano 8 lutego, w dniu sejmowej debaty dotyczącej CPK” – pisze MC w odpowiedzi dla posłanki Matysiak.

Czytaj też

Centralny Port Komunikacyjny

Przypomnijmy, że Centralny Port Komunikacyjny to projekt rozpoczęty pod przywództwem Zjednoczonej Prawicy i kontynuowany przez obecny rząd.

W jego ramach planowany jest węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który zgodnie z początkowymi założeniami miał zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Do tej pory CPK kosztowało 2,7 miliarda złotych.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze (1)

  1. em6

    'Poseł miał dowiedzieć się tego „dzięki zaangażowaniu jednostki zajmującej się dezinformacją przy jednym z ministerstw”.' Następnym razem nie więc może pan, pożal się Boże, poseł, dowiaduje się dzięki zaangażowaniu jednostki zajmującej się informacją. Bo tak to sam wygląda, jakby był generowany spod Petersburga.

Reklama