Reklama

Armia i Służby

Big Data w Policji. System do analizy ogromnych ilości danych

Autor. Marek Szałajski, Tomasz Oleszczuk/KSP

Policjanci w czasie służby muszą monitorować ogromne ilości danych. Problemem jest nie ich pozyskiwanie, ale właśnie analiza, która przyniesie największe efekty. Dlatego zrealizowano projekt, w ramach którego zbudowano system wymiany i analizy informacji Big Data.

Biuro Wywiadu i Informacji Kryminalnych KGP we współpracy z Wydziałem Wywiadu Kryminalnego oraz Wydziałem dw. z Przestępczością Gospodarczą KSP korzysta z Big Data w swojej służbie, w ramach projektu: „Budowa systemu wymiany i analizy informacji Big Data, w szczególności przepływów finansowych”. Jego wykonawcą było konsorcjum: firma Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o. oraz DataWalk S.A - podaje Gazeta Policyjna (autorami artykułu są: podinsp. Przemysław Rejczak, radca Wydziału Analizy Kryminalnej Biura Wywiadu i Informacji Kryminalnych KGP; kom. Radosław Przyczka, ekspert Wydziału Analizy Kryminalnej Biura Wywiadu i Informacji Kryminalnych KGP; podinsp. Tomasz Wierzba, zastępca naczelnika Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KSP).

Reklama

Narzędzie Big Data

Efektem pracy ma być stworzenie narzędzia informatycznego BIG DATA, opartego na platformie DataWalk. Wykorzystuje ono analitykę grafową służącą do oceny relacji i analizy różnych typów danych.

Z rozwiązania mogą korzystać policjanci i pracownicy Policji, którzy realizują zadania z zakresu m.in. zwalczania przestępczości czy ratowania życia lub zdrowia, a także przedstawiciele innych służb. Praca z BIG DATA ma być możliwa na stanowiskach dostępowych, funkcjonujących w Policyjnej Sieci Transmisji Danych.

Jak czytamy, przy obsłudze i analizie danych wsparcia udzielają administratorzy centralni i koordynatorzy lokalni z komórek ds. wywiadu kryminalnego. Możliwa jest jednoczesna praca grupy osób nad sprawą oraz analiza danych z wielu źródeł jednocześnie, a także koordynacja działań z wykorzystaniem tzw. repozytoriów centralnych.

Czytaj też

Reklama

Przepływy finansowe także w kryptowalutach

Narzędzie ma również przedstawiać przepływy finansowe, relacje między osobami, podmiotami, adresami, rzeczami czy zdarzeniami poprzez ich wizualizację. Dodatkowo monitorowane są przepływy kryptowaluty Bitcoin, która często wykorzystywana jest do działań przestępczych.

Projekt usprawnia pracę policjantów, ale jak podkreślono, narzędzie wymaga aktualizacji i szkoleń jego użytkowników.

W ramach programu, w Szkole Policji w Pile - w pracowni komputerowej - pojawiło się 25 stanowisk, co ma zapewnić efektywną naukę oprogramowania wykorzystywanego do analizy informacji w prowadzonych sprawach.

Projekt był współfinansowany ze środków Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Czytaj też

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama