Reklama

Biznes i Finanse

Sztuczna inteligencja w produktach Microsoftu? Tak, ale za dodatkową opłatą

Autor. Johannes Marliem / Flickr

Generatywna sztuczna inteligencja w produktach Microsoft 365 będzie dostępna za dodatkową opłatą w wysokości 30 dolarów miesięcznie. To funkcje premium - twierdzi prezes koncernu Satya Nadella. AI może być dla firmy dużym źródłem przychodów.

Reklama

Pakiet usług Microsoft 365 znany wcześniej jako Office 365 w wersji wzbogaconej o funkcje wspierane przez generatywną sztuczną inteligencję? Proszę bardzo, ale za dodatkową opłatą, która będzie wynosiła aż 30 dolarów miesięcznie.

Reklama

To oznacza wzrost kosztów od 53 proc. do nawet 83 proc. dla klientów biznesowych korzystających z tego pakietu - podaje dziennik "Financial Times" , który szybko przeliczył, że Microsoftowi bardzo opłaci się pobieranie opłat za generatywną AI . Z pakietu biurowego Microsoftu korzystają miliony pracowników firm i organizacji na całym świecie, a koncern nie pogardzi nowym źródłem przychodów.

Przewrót pokoleniowy?

Zdaniem prezesa Microsoftu, pobieranie opłaty za sztuczną inteligencję w usługach biurowych firmy jest uzasadnione - generatywna AI to "przewrót pokoleniowy" w technologii, która ma przynieść nowy wymiar jednego z najważniejszych produktów koncernu.

Reklama

Nadella powiedział, że sztuczna inteligencja ma być "trzecim filarem" usług Office, zaraz po dobrze znanych produktów takich jak Word czy Excel i usług chmurowych takich jak Teams. AI ma wnosić "taką samą klasę wartości" i pozwalać na automatyzację pracy oraz zwiększenie produktywności.

Nowy strumień przychodów

Po ogłoszeniu planów Microsoftu wartość akcji spółki poszła w górę. Nic dziwnego - Microsoft to firma, która przez lata bez sukcesu rywalizowała z liderem rynku - spółką Google - w wyścigu w branży produktów internetowych takich jak wyszukiwarki czy przeglądarki. Nadrobiła dystans integrując swoje rozwiązania - wyszukiwarkę Bing i przeglądarkę Edge - z rozwiązaniami sztucznej inteligencji opracowywanych przez firmę OpenAI (twórcy ChatuGPT).

Microsoft to także pierwszy Big Tech, który podjął współpracę z koncernem Meta w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji w jej zastosowaniach komercyjnych - chodzi o otwartoźródłowe modele językowe Mety znane jako LLaMA. Do tej pory były dostępne jedynie dla celów badawczych, jednak - jak pisaliśmy na naszych łamach tutaj - Meta chce je urynkowić.

To, że Microsoft swoje usługi AI wyceni, było od dawna wiadome i jak pisze dziennik, świat nowych technologii oczekiwał cennika - będzie on w pewnym sensie wyznacznikiem dla innych firm chcących na dużą skalę wypuszczać na rynek tego typu produkty.

Z pakietu biurowego Microsoftu w wersjach komercyjnych korzysta obecnie ponad 382 mln osób na całym świecie (dane za ostatni kwartał), co pozwala myśleć o skali przychodów, jakie będzie można generować przy ofercie zawierającej dodatkową wycenę usług sztucznej inteligencji. Dla porównania, ChatGPT firmy OpenAI w wersji pro kosztuje obecnie 20 dolarów miesięcznie. GitHub Copilot Microsoftu , również zawierający generatywną sztuczną inteligencję, to zaledwie dolar mniej - abonament kosztuje 19 dolarów za miesiąc.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze