Reklama

Polityka i prawo

Zastrzeżenie numeru PESEL. Ile osób skorzystało z usługi?

Jak zastrzec PESEL online?
Jak zastrzec PESEL online?
Autor. Glenn Carstens-Peters/ Unsplash; gov.pl / Modyfikacje: CyberDefence24

Od końca ubiegłego roku możliwe jest zastrzeżenie numeru PESEL, które ma uchronić obywateli przed wyłudzeniem niechcianej pożyczki czy przed wzięciem innych zobowiązań na ich dane. Ile osób do tej pory skorzystało z usługi?

Reklama

Dokładnie od 17 listopada 2023 roku uruchomiony został tzw. Rejestr Zastrzeżeń, którego start ogłosił jeszcze były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Na czym polega zastrzeżenie numeru PESEL?

W rejestrze zastrzeżeń mają być gromadzone dane dotyczące: numeru PESEL, informacji o jego zastrzeżeniu, dacie zastrzeżenia; informacji o cofnięciu zastrzeżenia numeru PESEL i dacie tej czynności.

Po co to wszystko? Po to, by nie dochodziło (bądź też dochodziło w możliwie jak najbardziej ograniczonym zakresie) do np. wzięcia pożyczek/ chwilówek/ kredytów czy zakupu towaru na czyjeś dane. To odpowiedź na sytuacje, kiedy  ofiara oszustwa musiała spłacać zadłużenie, o którym nie wiedziała, ponieważ sama nie zaciągała określonego zobowiązania.

Dodatkowo bezpłatnie będzie można sprawdzić swoje dane i mieć wgląd, kto i kiedy weryfikował istnienie zastrzeżenia numeru PESEL. Na gov.pl będzie można pobrać zaświadczenie w formie elektronicznej, zawierające wszystkie dane osoby, gromadzone w rejestrze zastrzeżeń.

Co istotne, rejestr zastrzeżeń ma być dobrowolny dla obywateli, ale obowiązkowy dla firm udzielających pożyczek/banków/sądów itp. To oznacza, że instytucje te będą musiały sprawdzić czy dane wnioskującego np. o pożyczkę, nie widnieją w tym rejestrze.

Czytaj też

Od kiedy obowiązuje zastrzeżenie PESEL?

Warto zaznaczyć, że to dopiero I etap realizacji wdrożenia Rejestru Zastrzeżeń PESEL. Oznacza to, że można zdecydować się na taki krok, ale banki/ instytucje pożyczkowe/ inne będą to uznawać formalnie dopiero od 1 czerwca 2024 roku. Taki termin został wpisany do ustawy, a obecnie mamy etap przejściowy i to czas dla banków itp. na dostosowanie się do przepisów.

Zapytaliśmy resort cyfryzacji czy będzie podejmować działania, aby przyspieszyć uznanie zastrzeżenia numeru PESEL w terminie szybszym niż 1 czerwca br.

„Obecnie nie ma prowadzonych takich prac. Do 1 czerwca 2024 r. podmioty z rynku komercyjnego mają czas na dostosowanie się do nowego obowiązku. Wymaga to dostosowania procedur organizacyjnych, prawnych i technicznych, polegających na integracji z rejestrem zastrzeżeń numerów PESEL” - otrzymaliśmy odpowiedź.

Serwis CyberDefence24 dowiedział się także, że na tym etapie współpracy z bankami w tej sprawie ”Związek Banków Polskich i inni interesariusze są sukcesywnie wpuszczani do testowego środowiska integracyjnego”.

Ile osób zastrzegło swój PESEL?

Zapytaliśmy również Ministerstwo Cyfryzacji, ile osób do tej pory zdecydowało się na zastrzeżenie PESEL-u. Jak wynika z naszych informacji, według stanu na 2 stycznia 2024 r. to już ponad milion osób - dokładnie 1 075 200 osób.

Przed wyłudzeniem danych użytkowników może chronić również stała kontrola, czy nasze dane nie znalazły się w sieci w związku z wyciekiem (ostatnia tak głośna sprawa to wyciek danych z ALAB Laboratoria o czym więcej piszemy regularnie na naszych łamach między innymi w tym materiale).

Sprawdzić czy nasze dane nie znalazły się w sieci można za pośrednictwem serwisu BezpieczneDane.gov.pl. Portal codziennie ma notować od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tys. wejść dziennie.

O tym jak zastrzec swój PESEL pisaliśmy TUTAJ.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama