Reklama

Polityka i prawo

Zastrzeganie numeru PESEL. Cieszyński: to proces dwuetapowy

Ministerstwo Cyfryzacji przedstawia system mający poprawić bezpieczeństwo danych Polaków.
Ministerstwo Cyfryzacji przedstawia system mający poprawić bezpieczeństwo danych Polaków.
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji/X

Od 17 listopada będzie możliwe zastrzeżenie numeru PESEL, by móc chronić się przed np. wzięciem kredytu na nasze dane przez oszustów. Do pełnego wdrożenia systemu ma dojść 1 czerwca 2024 roku. Dlaczego? Poznaliśmy odpowiedź na to pytanie.

Reklama

16 listopada w budynku Ministerstwa Cyfryzacji odbył się briefing prasowy poświęcony rozwiązaniom, które mają pomóc zabezpieczać obywateli przed kradzieżą tożsamości. Jak wskazał minister Janusz Cieszyński, usługa zastrzegania numeru PESEL będzie wdrażana w dwóch etapach. W piątek 17 listopada uruchomiony zostanie Rejestr Zastrzeżeń.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Rejestr Zastrzeżeń

„Rejestr Zastrzeżeń będzie prowadzony w Infrastrukturze Rejestrów Państwowych - tak samo jak Rejestr PESEL, Rejestr Dowodów Osobistych czy Rejestr Wyborców. Chodzi o to, żeby postawić go na infrastrukturze, która ma najwyższy poziom niezawodności” – tłumaczył minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, dodając że do pełnego wdrożenia systemu ma dojść 1 czerwca 2024 roku.

„Przez najbliższe miesiące będzie następowało zasilenie Rejestru Zgłoszeń (ze zgodami obywateli na zastrzeżenia - red.), a oprócz tego będzie następowała integracja naszego systemu z systemami wszystkich instytucji zobowiązanych do tego, by z danych rejestrów zastrzeżeń korzystać” – kontynuował Janusz Cieszyński, zachęcając do wpisania numeru PESEL do rejestru jak najszybciej i przypominając, że z zastrzeżenia można w każdej chwili zrezygnować.

Według ministra cyfryzacji, kilkumiesięczne oczekiwanie na pełne wdrożenie systemu jest „naturalnym okresem przejściowym” i ma pomóc „uniknąć perturbacji”. „Chcemy zadbać o spokojne wdrożenie i danie czasu na to, by zintegrować się z systemem” – podkreślał polityk.

Czytaj też

Kogo dotyczy integracja z systemem?

Jak wskazuje Ministerstwo Cyfryzacji, chodzi o: banki, firmy pożyczkowe i telekomunikacyjne, notariuszy oraz sądy. Co grozi im za niedostosowanie się do nowych przepisów?

Minister Janusz Cieszyński mówi o poważnych konsekwencjach. „Sankcja jest bardzo duża. Jeśli dana osoba złoży zastrzeżenie do rejestru i ktoś w jego imieniu zawrze w tym czasie (obowiązywania zastrzeżenia - red.) jakąś umowę to ta umowa - z mocy prawa, będzie nieważna. (…) Jeśli ktoś wyłudzi na nas kredyt, to cała odpowiedzialność za ten kredyt spadnie na instytucję, która tego kredytu udzieliła” – powiedział.

Więcej na temat nadchodzących zmian - jak i gdzie można zastrzec swój PESEL - pisaliśmy na łamach CyberDefence24 w tym materiale.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama