Cyberbezpieczeństwo
Cyberprzestępcy nie próżnują. Seniorzy tracą coraz więcej
FBI opublikowało roczny raport na temat cyberprzestępstw dokonanych w 2023 roku w Stanach Zjednoczonych. Cyberoszuści wyłudzili najwięcej pieniędzy od osób powyżej 60 roku życia - aż 3,4 mld dolarów. To wzrost o 11 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.
Raport FBI powstał na podstawie skarg składanych przez stronę internetową Crime Complaint Center (IC3) przez osoby dorosłe. Łącznie złożono ich 880 tys., chociaż autorzy zaznaczają, że część osób nigdy nie zgłasza, że padło ofiarą oszustwa. Raport został opublikowany w czwartek 2 maja.
Najmniej oszustw zgłosiły osoby poniżej 20. roku życia, a najwięcej powyżej 60 lat.
Seniorzy tracą najwięcej
Jak czytamy w raporcie – każdy senior średnio traci przez cyberoszustów 34 tys. dolarów, przy czym blisko 6 tys. ofiar traci ponad 100 tys. dolarów, co często stanowi oszczędności ich całego życia.
Wśród strat finansowych seniorów, FBI wymienia przejęcia kredytów hipotecznych/zajęcia domów, opróżnienia kont emerytalnych, branie pożyczek od rodziny i przyjaciół.
W niektórych przypadkach działania cyberprzestępców doprowadziły do samobójstw ofiar ze wstydu lub z powodu utraty stałego dochodu.
Czytaj też
Najpopularniejsze sposoby działania
FBI wyróżniło w raporcie najpopularniejsze metody cyberoszustów wobec seniorów. Łącznie było ich 30. Poniżej omówimy te, które przyniosły przestępcom najwięcej nielegalnego zysku.
Fałszywe inwestycje
Najwięcej pieniędzy – 1,2 miliarda dolarów - cyberprzestępcom udało się wyłudzić przez scam dotyczący fałszywych inwestycji. Seniorzy są kuszeni rzekomym niskim ryzykiem i wysoką stopą zwrotu zainwestowanych środków.
Czytaj też
Oszustwa na pomoc techniczną
To najpopularniejsza metoda w Stanach Zjednoczonych. Za jej pomocą oszuści wyłudzili od seniorów w 2023 roku 590 milionów dolarów.
Cyberprzestępcy podszywają się pod pomoc techniczną i oferują wsparcie w rozwiązaniu nieistniejących w rzeczywistości problemów z komputerem. W ten sposób zyskują zdalny dostęp do urządzenia ofiary, a następnie do wrażliwych danych.
Czytaj też
Business Email Compromise (BEC)
Jedna z najczęściej stosowanych metod. Oszuści wyłudzili za jej pomocą 382 miliony dolarów.
Ofiarą Business Email Compromise często padają seniorzy pracujący w korporacjach i dużych firmach. Metoda ta polega na podszywaniu się pod biznesmenów lub dostawców i wysłaniu fałszywych maili czy też SMS-ów z prośbą o przelew.
Cyberprzestępcy potrafią też zaaranżować rozmowę wideo, w której za pomocą technologii deepfake podszywają się np. pod członków zarządu. O podobnym przypadku pisaliśmy na łamach CyberDefence24.pl.
Czytaj też
Oszustwa romantyczne
Oszuści używają tej metody na randkowych stronach internetowych i w aplikacjach. Udają zainteresowanie ofiarą, wzbudzają zaufanie i po jakimś czasie proszą o przelew pieniędzy.
Metodą na oszustwa romantyczne oszuści wyłudzili od seniorów 357 milionów dolarów.
Czytaj też
Podszywanie się pod rządowe instytucje
Pierwszą piątkę najbardziej lukratywnych metod cyberprzestępców zamyka podszywanie się pod rządowe instytucje. W ten sposób zarobili oni na seniorach 180 milinów dolarów.
Czytaj też
Cyberprzestępstwa w Polsce
W Polsce także nasila się problem cyberprzestępstw. Jak wynika z raportu CSIRT KNF , który omawiamy na łamach CyberDefence24.pl, w 2023 roku zgłoszono do zablokowania 30 140 domen phishingowych.
W raporcie przeanalizowano zagrożenia cyberbezpieczeństwa w sektorze finansowym. „Grupy przestępcze rok do roku doskonalą wykorzystywane przez siebie mechanizmy socjotechniki i manipulacji, przez co mogą skutecznie wpływać na zachowania użytkowników” - czytamy.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na [email protected].