Reklama

Armia i Służby

Rosja planuje powołać nowy rodzaj wojsk

rosja parada zwycięstwa Rosja
Parada Zwycięstwa w 2021 (Moskwa, Rosja).
Autor. Парад Победы на Красной площади/Wikimedia Commons/CC4.0

W Rosji rozpatrywane są propozycje utworzenia cyberwojsk. Pomysł ten zyskał poparcie szefa resortu cyfryzacji. 

Reklama

Dla Rosji cyberprzestrzeń jest obszarem prowadzenia działań z myślą o realizacji postawionych zadań, w tym strategicznych celów. Hakerzy powiązani z państwem stanowią narzędzie w rękach Kremla. Ich poziom zaawansowania, zasoby i nakłady sprawiły, że putinowskie ugrupowania uznaje się za jedne z najbardziej niebezpiecznych w domenie cyber. 

Reklama

Mówimy jednak o podmiotach związanych ze służbami specjalnymi, jak np. FSB, SVR czy wojskowym GRU. Do ich zadań należy przede wszystkim prowadzenie kampanii cyberszpiegowskich z myślą o kradzieży poufnych informacji z np. podmiotów rządowych obcych państw, a także próby zakłócenia infrastruktury wroga. 

O ich potencjale wiele może powiedzieć nie tylko Ukraina, ale również Polska, która stanowi atrakcyjny cel dla sił Putina (wschodnia flanka NATO, wsparcie Kijowa, miejsce transportu sprzętu na Wschód itd.). Pisaliśmy o tym szerzej na łamach naszego #CyberMagazynu: Ataki Rosji na Polskę. Agencja Wywiadu o zagrożeniu.

Reklama

Czytaj też

Nowy rodzaj wojsk

Choć Rosja posiada wyspecjalizowane jednostki do prowadzenia operacji w cyberprzestrzeni, nie dysponuje dedykowanym dla tej dziedziny rodzajem wojsk. Może się to jednak zmienić. 

Lokalne media wskazują,że minister cyfryzacji Maksut Szadajew poparł pomysł utworzenia cyberwojsk. „Jeśli mowa o planach powołania cyberwojsk, zdecydowanie to popieram” – podkreślił szef resortu, cytowany przez serwis VPK

Jedna z propozycji zakłada utworzenie cybersił w ramach Gwardii Narodowej, o czym mówił zastępca Dumy Anton Gorelkin. 

Czytaj też

Przywilej specjalistów

Warto mieć na uwadze, że obecnie w Rosji obowiązuje możliwość odroczenia służby wojskowej (poborowa) dla obywateli, których wiek nie przekracza 30 lat i pracujących w „akredytowanych firmach informatycznych”. 

Zdaniem Maksuta Szadajewa, utworzenie cyberarmii nie może wpłynąć na kwestię odroczenia ze służby wojskowej ekspertów z branży IT, zaangażowanych w działalność przedsiębiorstw z branży.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama