Reklama

Armia i Służby

Ukraińcy likwidują farmy rosyjskich botów

ukraina wojna SBU
Zdjęcie poglądowe: działania SBU
Fot. СБ України (@ServiceSsu)/X

Rosja stara się wywoływać chaos informacyjny w Ukrainie i w ten sposób destabilizować sytuację u naszego wschodniego sąsiada. Służby walczą z zagrożeniem. O jakiej skali wrogich działań mówimy?

Od początku rosyjskiej inwazji Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zablokowała 76 farm botów działających w tym kraju – przekazał szef Departamentu Cyberbezpieczeństwa SBU Ilja Witiuk. 

Przedstawiciel Służby zaznaczył dla United24, że boty „produkowane” przez zlikwidowane farmy prowadziły operacje informacyjne na rzecz Rosji. Za ich pomocą m.in. rozpowszechniano prokremlowską propagandę i dezinformację.

Czytaj też

Destabilizacja Ukrainy

Jak podkreśla Ilja Witiuk, Moskwa cały czas próbuje destabilizować sytuację w Ukrainie poprzez np. chaos informacyjny. 

„Jednym z instrumentów są farmy botów, które szerzą prorosyjskie narracje. Od początku inwazji SBU zablokowało 76 tego typu miejsc” – podał szef Departamentu Cyberbezpieczeństwa ukraińskiej służby. Obejmuje to łączną liczbę ponad 3 mln nieautentycznych kont.

Więcej na temat tego czym są boty, jak je rozpoznać i w jaki sposób się przed nimi chronić znajdziecie w poniższym wideo:

YouTube cover video
Rozmowa z Marcelem Kiełtyką, członkiem zarządu Stowarzyszenia Demagog.

Agresja Rosji na Ukrainę

Poza likwidacją farm botów, Ilja Witiuk odniósł się też do kwestii cyberbezpieczeństwa i cyberobrony. Przekazał, że w ciągu ostatnich 10 miesięcy tylko SBU zneutralizowało blisko 4 tys. wrogich cyberataków wymierzonych w ukraińską infrastrukturę krytyczną, telekomy, administrację itd. 

Na naszych łamach regularnie informujemy o tym, co dzieje się w Ukrainie w związku z trwającą agresją Rosji. Dla Putina domena cyber to obszar pozwalający na realizację różnorodnych celów, w tym strategicznych. 

Chcesz być na bieżąco? Odwiedź naszą specjalną zakładkę „Wojna na Ukrainie”.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Komentarze