Reklama

Polityka i prawo

W Rosji powstanie profesjonalna cyberarmia z poborem wśród młodych programistów

Fot. Wes Hicks / Unsplash

Wasilij Szpak, wiceminister przemysłu i handlu Rosji, rozważa stworzenie profesjonalnej cyberarmii, w której poborowymi mieliby zostać młodzi programiści. Formacja zaoferuje im zwiększanie kompetencji zawodowych.

Zapowiedź sformowania rosyjskiej cyberarmii pojawiła się z ust Szpaka podczas posiedzenia komisji Dumy ds. polityki i technologii informacyjnych oraz komunikacji.

Gwarancja zatrudnienia dla programistów?

Według Szpaka, zaciąg do cyberarmii da programistom gwarancję pracy, a także pozwoli na zwolnienie z odbywania służby wojskowej w innym wymiarze.

Czytaj też

Sformowanie cyberwojsk ma być również odpowiedzią na trwajacy exodus specjalistów IT z Rosji, których tylko w kwietniu może wyjechać od 70 do 100 tys.

Rozwój kompetencji patriotycznych

Młodzi poborowi programiści, którzy wstąpią do rosyjskich cyberwojsk, oprócz kwalifikacji czysto technicznych mają również zdobywać "kompetencje patriotyczne".

Czytaj też

Rosyjskie Stowarzyszenie Komunikacji Elektronicznej RAEC ostrzegło, że exodus specjalistów IT przybiera niekontrolowane rozmiary - od momentu inwazji Putina na Ukrainę miesiąc temu z kraju wyjechało już od 50 do 70 tys. osób posiadających kompetencje do pracy w tym obszarze.

W kwietniu może wyjechać kolejne 100 tys.

"Drugą falę ogranicza jedynie to, że bilety są drogie, podobnie jak ceny nieruchomości, a na Rosjan nikt nie czeka" - oceniła organizacja.

O tym, jakie inne rozwiązania dla podupadającego sektora IT przewidziała rosyjska administracja, pisaliśmy w serwisie CyberDefence24.pl tutaj .

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze