Reklama

Biznes i Finanse

Wielki exodus programistów. Upadającą Rosję w kwietniu może opuścić nawet 100 tys. specjalistów

Fot. Danial Igdery / Unsplash

Nawet 70-100 tys. osób może w kwietniu wyjechać w Rosji w drugiej fali exodusu specjalistów IT - ostrzega RAEC (Rosyjskie Stowarzyszenie Komunikacji Elektronicznej). W pierwszej fali z Rosji wyjechało od 50 do 70 tys. osób.

Druga fala emigracji związana jest przede wszystkim z oddziaływaniem sankcji gospodarczych, którymi Rosja została obłożona po dokonaniu inwazji na Ukrainę.

Według RAEC, "drugą falę ogranicza jedynie to, że bilety są drogie, podobnie jak ceny nieruchomości, a na Rosjan nikt nie czeka". Organizacja dodaje, że problemem przy wyjeździe z kraju jest również brak możliwości obsługi transakcji finansowych przez Rosjan, którzy uzależnieni są od - schwytanego w kleszcze sankcji - rodzimego systemu bankowego, praktycznie sparaliżowanego poza granicami kraju.

Czytaj też

"W kwietniu wyjedzie według naszych prognoz od 70 do 100 tys. osób. Grupa ta to wyłącznie specjaliści IT" - prognozuje RAEC.

Rosyjska administracja próbuje ratować sektor IT

W związku z odpływem specjalistów sektora IT w Rosji, ministerstwo rozwoju cyfrowego tego kraju przygotowało specjalny program, który ma ratować sytuację i zatrzymać ich w coraz bardziej podupadającym państwie.

W ramach pakietu ratunkowego dla rosyjskiego sektora cyfrowego, firmy w nim działające będą zwolnione z płacenia podatku od przychodów i wszelkich kontroli przez okres trzech lat, a wszyscy programiści będą wyłączeni z obowiązku poborowego. Ułatwienia obejmą również twórców oprogramowania mobilnego i testerów pracujących przy rodzimych rozwiązaniach - czytamy w depeszy agencji Interfax.

Czytaj też

Dodatkowo, jak podano, firmy IT będą mogły korzystać z preferencyjnych, państwowych pożyczek oprocentowanych nie więcej niż na 3 proc. w skali roku, a ich pracownicy otrzymają możliwość ubiegania się o kredyty hipoteczne, żyrowane przez państwo na preferencyjnych warunkach.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze