Reklama

Polityka i prawo

USA i Ukraina umacniają relacje. „Nadal będziemy pomagać i wspierać”

Autor. Euromaidan Press (@EuromaidanPress)/Twitter

Stany Zjednoczone będą wspierać Ukrainę nie tylko w obszarze cyfryzacji i rozwijania cyberobrony, ale także tradycyjnego bezpieczeństwa. „Mamy wspólnych wrogów (…) i to nas jednoczy” – wskazuje Kijów.

Reklama

Wicepremier Mychajło Fiodorow i niedawno mianowana ambasador USA w Ukrainie Bridget Brink odwiedzili Państwową Służbę Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP). Ich wizyta skupiona była na m.in. pracy zespołu reagowania na incydenty komputerowe CERT-UA, a także omówieniu kluczowych kwestii współpracy oby państw w zakresie cyfryzacji i cyberobrony – podaje SSSCIP.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Realna pomoc

Wiceszef ukraińskiego rządu w trakcie spotkania podkreślił, że Stany Zjednoczone zawsze były i pozostaną istotnym partnerem naszego wschodniego sąsiada. To dzięki m.in. United States Agency for International Development (USAID) Kijów był w stanie zrealizować wiele projektów w zakresie cyfryzacji państwa.

Przykładem może być inicjatywa „Projekt cyberbezpieczeństwo dla infrastruktury krytycznej”. Pomaga chronić kraj, a także regularnie wprowadzać nowe usługi.

„USAID wspiera Ministerstwo Transformacji Cyfrowej i SSSCIP w trakcie wojny” – zaznacza Służba. Można tutaj wskazać na przekazanie Ukrainie 5 tys. Starlinków, które pozwalają utrzymać działanie infrastruktury krytycznej a obywatelom kontakt z bliskimi.

Czytaj też

„Mamy wspólnych wrogów”

Zdaniem Jurija Szihola, szefa SSSCIP, Ukraina i Stany Zjednoczone to obecnie państwa znajdujące się w światowej czołówce, jeśli chodzi o bycie celem cyberataków.

„Mamy wspólnych wrogów w cyberprzestrzeni i to nas jednoczy. Nasze państwa ściśle ze sobą współpracują w zakresie cyberobrony, zarówno na międzynarodowym, jak i biznesowym” – podkreśla Szihol.

Czytaj też

Deklaracja USA

Służba zwraca uwagę, że USA były jednym z pierwszych krajów, które wyciągnęły pomocną dłoń podczas ataku 14 stycznia br. (masowy atak DDoS), uważanego za początek aktywnej fazy rosyjskiej wojny w cyberprzestrzeni przeciwko Ukrainie. Teraz Amerykanie wspierają naszego wschodniego sąsiada w stawianiu czoła agresorowi.

W trakcie spotkania Bridget Brink zaznaczyła, że Stany Zjednoczone nadal będą działać na rzecz rozwoju i wspierania cyfryzacji oraz cyberobrony w Ukrainie, a także konwencjonalnego bezpieczeństwa.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze