Reklama

Armia i Służby

Lekcja z Ukrainy. Amerykanie wzmacniają cyberkorpus

Autor. Army Cyber Command (@ARCYBER)/Twitter

Siły Zbrojne USA podwoją liczbę cyberkorpusu do końca dekady. Ma to związek z wysiłkami Pentagonu, których celem jest zwiększenie gotowości na wypadek wielodomenowych konfliktów z technologicznie rozwiniętymi wrogami. Dlaczego to tak ważne, pokazuje wojna w Ukrainie.

Reklama

Wzrost liczby zespołów Cyber Mission Force, plutonów oraz innych jednostek odpowiedzialnych za broń elektroniczną, zwiększy siłę cyberkorpusu USA z ok. 3 tys. osób do 6 tys. – informuje C4isrnet, powołując się na rzecznika amerykańskiej armii.

Reklama

Z kolei gen. porucznik John Morrison, zastępca szefa sztabu G-6, na konferencji prasowej wyjaśnił, że rozwój cybersił USA jest związany z rozszerzaniem działań i zdolności „cyber-elektromagnetycznych” wojska. „Pomyśl o wojnie elektronicznej i w cyberprzestrzeni, zintegrowanej we wszystkich naszych formacjach taktycznych” – zaznaczył przedstawiciel amerykańskiej armii.

Czytaj też

Wyciąganie wniosków

Reklama

C4isrnet zwraca uwagę, że „wyczekiwany wzrost” następuje w momencie, gdy Siły Zbrojne USA muszą stawić czoła operacjom wielodomenowym: na lądzie, morzu, w powietrzu, kosmosie i cyberprzestrzeni.

Decyzja ma także związek z gromadzeniem cennych informacji o wrogach w trakcie krwawej wojny w Ukrainie.

Przypomnijmy, że Stany Zjednoczone angażowały się w wzmacnianie infrastruktury IT w regionie Europy Wschodniej, w tym w Ukrainie, jeszcze przed rosyjską inwazją. Działania cyberżołnierzy USA miały także miejsce po rozpoczęciem agresji wojsk Putina.

Czytaj też

Nie powinno tak być

Obecnie Amerykanie rozpoczęli szkolenie armii Zełenskiego z zakresu wojny elektronicznej. Prowadzone jest ono na zachodnim sprzęcie.

Czytaj też

Jednak gen. porucznik John Morrison nie kryje się z krytyczną oceną ostatnich decyzji i działań amerykańskiej armii.

„Prawdę mówiąc, w perspektywie ostatnich 20 lat prowadzenia działań, walcząc z np. rebeliantami, pozbyliśmy się znacznej części naszych możliwości w zakresie prowadzenia wojny elektronicznej: od wykrywania po ochronę i atak” – zaznaczył gen. porucznik John Morrison, cytowany przez C4isrnet.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama