Reklama

Unia zajmie się oszustwami w Internecie. Start jeszcze w lipcu

oszustwo internet kradzież
Autor. mohamed mahmoud hassan/publicdomainpictures.net/CC0

Unia Europejska, na podstawie Aktu o usługach cyfrowych, zajmie się problemem oszustw finansowych w Internecie. To temat, który przypisano jednej z grup roboczych. W jej pracach aktywny udział weźmie Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. 

W połowie maja br. rząd zdecydował – w drodze uchwały – że to Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie pełnił w Polsce rolę koordynatora ds. usług cyfrowych. Jego wskazanie jest obowiązkiem wynikającym z unijnej regulacji – Aktu o usługach cyfrowych (DSA).

Jak informowaliśmy, do nowych zadań szefa UKE zalicza się utrzymywanie kontaktu z Europejską Radą ds. Usług Cyfrowych oraz koordynatorami z innych państw członkowskich. Dzięki decyzji rządu (choć spóźnionej, bo termin na wyznaczenie koordynatora minął w lutym 2024 r.), dr Jacek Oko (obecny Prezes Urzędu) może brać udział w obradach Rady i przyczyniać się do kształtowania wspólnego rynku cyfrowego.

Czytaj też

Reklama

Rada ds. Usług Cyfrowych – ochrona konsumentów

Mówimy o organie doradczym, funkcjonującym przy Komisji Europejskiej. W jego ramach działa – jak do tej pory – 8 grup roboczych. Do ich zadań należy opracowanie jednolitych standardów stosowania i egzekwowania DSA.

Jedna z nich, a konkretnie grupa nr 5, zajmuje się kwestiami dotyczącymi ochrony konsumentów i rynków internetowych. To tu mają zostać podjęte działania na rzecz zmapowania różnych form oszustw finansowych w UE oraz wzmocnienia współpracy w ramach Wspólnoty w obszarze ochrony konsumentów.

Czytaj też

Reklama

Perspektywa Polski

Prezes UKE aktywnie uczestniczy zarówno w pracach Rady, jak i pracach działających w jej ramach grup roboczych, w tym w grupie roboczej nr 5” – mówi naszej redakcji Witold Tomaszewski, p.o. rzecznika prasowego UKE. 

Dzięki uczestnictwu w obradach, dr Jacek Oko przedstawi perspektywę Polski i zagrożeń, z jakimi mają do czynienia obywatele.

Czytaj też

Reklama

Start prac i formuła

Jak się dowiedzieliśmy, grupa nr 5 jeszcze nie rozpoczęła pracy; jej funkcjonowanie ma dopiero zostać zainicjowane. Obecny plan zakłada, że jeszcze w tym miesiącu odbędzie się pierwsze spotkanie. Gremia będą pracować przez kilka miesięcy. 

Współpraca w ramach grup odbywa się w formule online. Każda z grup spotyka się co najmniej raz w miesiącu” – podkreśla przedstawiciel UKE.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

WYCIEKI DANYCH z firm. JAK ZAPOBIEGAĆ wynoszeniu danych przez pracowników?

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama