Cyfryzacja polskich sądów. Powrót pełnomocnika do Ministerstwa Sprawiedliwości

Autor. Min. Sprawiedliwości (@MS_GOV_PL)/X
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po kilku miesiącach przywrócił pełnomocnika odpowiedzialnego za informatyzację polskich sądów. Zarządzenie w tej sprawie definiuje m.in. jego zadania.
Adam Bodnar 11 lipca br. wydał Zarządzenie w sprawie ponownego powołania pełnomocnika ds. informatyzacji. Przypomnijmy, że 21 października 2024 r., również w drodze zarządzenia, szef resortu zniósł tę funkcję, która była obecna w Ministerstwie Sprawiedliwości od 8 lutego 2021 r.
Czytaj też
Cyfryzacja polskich sądów. Zadania nowego-starego pełnomocnika
W najnowszym dokumencie uregulowano zakres zadań pełnomocnika. Będzie odpowiadał za koordynację działań „pełnomocników sądowych do spraw wdrożeń systemów teleinformatycznych w sądach powszechnych” oraz reprezentowanie szefa resortu w „pracach komitetów, zespołów lub rad powołanych przez inne organy w zakresie związanym z informatyzacją sądownictwa powszechnego i Ministerstwa Sprawiedliwości”.
Czytaj też
Współpraca na wielu poziomach
W Zarządzeniu podkreślono, że pełnomocnik współpracuje z innymi komórkami organizacyjnymi resortu lub podległymi ministrowi. Te mają za zadanie wspierać pełnomocnika w obszarze jego odpowiedzialności poprzez m.in. udostępnianie informacji i dokumentów.
Co ważne, pełnomocnik może również podejmować wspólne działania z organami państwowymi, pozarządowymi oraz innymi podmiotami krajowymi, które także realizują zadania w obszarze informatyzacji.
Koszty związane z pracą pełnomocnika pokrywane są z budżetu państwa, którego dysponentem jest resort sprawiedliwości.
Czytaj też
Porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji
Powołanie przez Adama Bodnara pełnomocnika odpowiedzialnego za informatyzację najpewniej ma związek z chęcią realizacji planów resortu sprawiedliwości. A te są ambitne, bo obejmują m.in. wdrożenie technologii sztucznej inteligencji w polskich sądach.
Stosowne porozumienie w tej sprawie podpisano z Ministerstwem Cyfryzacji pod koniec kwietnia br. Jak informowaliśmy, ich współpraca ma sprawić, że wymiar sprawiedliwości w naszym kraju stanie się nowoczesny, zdigitalizowany i wyposażony w AI.
Czytaj też
Bodnar chce zdigitalizować wymiar sprawiedliwości
Wcześniej resort Adama Bodnara zaprezentował cały pakiet działań nazwany „Cyfrowy Sąd”. Jego celem jest m.in. usprawnienie pracy sądów poprzez np. wdrożenie cyfrowych asystentów sędziów oraz lepszą wymianę danych z prokuraturą.
Ponadto, Ministerstwo Sprawiedliwości na wiosnę zatwierdziło program „Cyfrowe Rejestry”, który ma podnieść bezpieczeństwo rejestrów wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju oraz dostosować je do wymogów cyfrowego świata.
Więcej przeczytacie w materiale: Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadza zamiany w rejestrach sądowych.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
WYCIEKI DANYCH z firm. JAK ZAPOBIEGAĆ wynoszeniu danych przez pracowników?
Materiał sponsorowany