Rząd zdecydował. Prezes UKE w ważnej roli

Autor. Kancelaria Premiera (@PremierRP)/X
Rada Ministrów podjęła decyzję i wskazała organ, który będzie w Polsce pełnił rolę koordynatora ds. usług cyfrowych, co jest obowiązkiem wynikającym z przepisów DSA. Termin wyznaczony przez UE upłynął jednak w lutym 2024 r. i sprawa trafiła do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.
We wtorek 13 maja br. podczas posiedzenia rządu przyjęto uchwałę, która wykonuje obowiązek wynikający z unijnego aktu o usługach cyfrowych (DSA). Rada Ministrów zadecydowała, że w Polsce Koordynatorem ds. usług cyfrowych zostanie Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Punkt kontaktowy
Jak czytamy w komunikacie, „będzie pełnił rolę punktu kontaktowego w odniesieniu do spraw związanych m.in. z Europejską Radą Usług Cyfrowych oraz koordynatorami do spraw usług cyfrowych z innych unijnych państw”.
Powierzenie funkcji koordynatora do spraw usług cyfrowych Prezesowi UKE, nie będzie dawało mu prawa podejmowania decyzji wobec obywateli, osób prawnych oraz innych podmiotów, ponieważ zostało ograniczone tylko do stosowania poszczególnych przepisów unijnego rozporządzenia, które mają ściśle techniczno-organizacyjny charakter.
Kancelaria premiera
Prezes UKE w europejskiej radzie
Kancelaria premiera przypomina, że unijne przepisy mówią również o powołaniu Europejskiej Rady do spraw Usług Cyfrowych. To organ doradczy koordynatorów ds. usług cyfrowych. Zatem Prezesowi UKE będzie przysługiwało tam miejsce, co pozwoli na pozyskiwanie bieżących informacji o krokach podejmowanych przez Komisję Europejską.
Resort cyfryzacji podkreśla, że „to ważne rozwiązanie, które zapewnia Polsce udział w kształtowaniu wspólnego rynku cyfrowego UE do czasu przyjęcia przez Parlament ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną”.
Uchwała Rady Ministrów w sprawie wyznaczenia Koordynatora to pierwszy krok zapowiedziany podczas wysłuchania publicznego. To warunek obecności przy stole, przy którym zapadają decyzje ważne dla użytkowników platform cyfrowych. Kolejny krok to nowe brzmienie projektu ustawy zgodnie z ustaleniami potwierdzonymi podczas wysłuchania obywatelskiego.
Dariusz Standerski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji
Sprawa trafiła do TSUE
Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu Polska została pozwana przez KE w związku z niewdrożeniem DSA. Jak podaje Rzeczpospolita, termin na wyznaczenie koordynatora minął w lutym ub.r. Sprawia trafiła do Trybunału Sprawiedliwości UE.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Operacje Wojska Polskiego. Żołnierze do zadań dużej wagi
Materiał sponsorowany