Reklama

Polityka i prawo

Tysiące fake kont na platformie Muska. "Skoordynowana akcja"

X, platforma społecznościowa należąca do Elona Muska, ma spory problem z fałszywymi kontami. Co konkretnie wykazało badanie izraelskiej firmy analitycznej?
X, platforma społecznościowa należąca do Elona Muska, ma spory problem z fałszywymi kontami. Co konkretnie wykazało badanie izraelskiej firmy analitycznej?
Autor. By MINISTÉRIO DAS COMUNICAÇÕES - 20/05/2022 - Conectividade e Proteção da Amazônia com Elon Musk, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=134774198

Spory problem z fałszywymi kontami ma portal X, czyli dawny Twitter, należący obecnie do Elona Muska. Według jednej z firm zajmującej się badaniem mediów społecznościowych, co najmniej 7 proc. profili wspierających Joe Bidena, bądź Donalda Trumpa jest fałszywych.

Problem z dezinformacją w mediach społecznościowych jest cały czas aktualny. Jak opisywaliśmy na łamach CyberDefence24, w ostatnich dniach odkryto rosyjską siatkę dezinformacyjną w ramach operacji o nazwie „Matrioszka”. Sami Rosjanie zaczęli angażować do produkcji fake newsów również sztuczną inteligencję.

Czytaj też

Reklama

Musk ma problem z fałszywymi kontami

Jedna z platform, mających problem z fałszywymi kontami jest X, znana dawniej jako Twitter. Według informacji podawanych przez Reuters, najnowszy raport izraelskiej firmy analitycznej Cyabra specjalizującej się w monitoringu sieci społecznościowych wskazuje, że co najmniej 7 proc. tamtejszych profili, wspierających jednego z dwóch głównych kandydatów w amerykańskich wyborach prezydenckich jest fałszywych.

Szczegółowe wyniki analizy postów z marca i kwietnia wykazały, że spośród kont popierających Donalda Trumpa i krytykujących Joe Bidena12 391 (15 proc. wszystkich zbadanych) jest nieprawdziwych. Z kolei spośród kont wspierających obecnego prezydenta, 803 (7 proc. zbadanych) nie były autentyczne.

Czytaj też

Reklama

„Istnieje nikczemny cel"

Co to oznacza? Zdaniem ekspertów z Cyabry, fake konta popierające Trumpa są częścią „skoorydnowanej kampanii mającej na celu wpłynięcie na internetowe dyskusje i opinię publiczną”. Nie podano jednak, jakie grupy miałyby stać za organizacją akcji. Z drugiej strony, fałszywe profile wspierające Bidena raczej nie są częścią analogicznej kampanii.

Według wypowiedzi wiceszefa firmy analitycznej Rafiego Mendelsohna, stopień koordynacji wskazuje na istnienie celu określonego mianem „nikczemnego”.

„Cała operacja ma na celu zmianę opinii ludzi” – wskazał Mendelsohn.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama