Reklama

Polityka i prawo

To już potwierdzone: 14 państw UE posiada Pegasusa. Dwóm odebrano licencję

pegasus ue
Fot. European Parliament/Flickr/CC BY 2.0

Producent Pegasusa przekazał unijnym delegatom, że 14 państw UE posiada narzędzie szpiegowskie firmy, a dwóm krajom – jednym z nich ma być Polska – odebrano licencję. 

W dniach 18-20 lipca br. przedstawiciele komisji śledczej Parlamentu Europejskiego ds. Pegasusa odbyli delegację do Izraela. Jej skład liczył 9 osób:

  • Jeroen Lenaers (przewodniczący, EPL, Holandia) 
  • Sophia in 't Veld (sprawozdawczyni PEGA, Renew, Holandia)
  • Juan Ignacio Zoido Alvarez (PPE, Hiszpania)
  • Hannes Heide (S&D, Austria)
  • Dragoş Tudorache (Renew, Rumunia)
  • Diana Riba i Giner (Zieloni/WSE, Hiszpania)
  • Lars Patrick Berg (ECR, Niemcy) 
  • Gilles Lebreton (ID, Francja)
  • Anne-Sophie Pelletier (Lewica, Francja)

Nikt z Polski nie uczestniczył w wyjeździe. 

Czytaj też

UE musi podjąć działania

„Pomimo że Pegasus nie jest jedynym przedmiotem pracy naszej komisji, istotne było, abyśmy się tutaj zjawili (w Izraelu – red.) i zebrali więcej informacji” – wskazał Jeroen Lenaers. 

Szef delegacji dodał, że obecnie jest za wcześnie na wyciąganie jakichkolwiek wniosków, niemniej jednak wizyta w Izraelu zwróciła uwagę na konieczność podjęcia dodatkowych działań na poziomie europejskim, by zapobiegać nadużywaniu technologii szpiegowskich. 

„Wiele pytań pozostało bez odpowiedzi i wymaga dalszego zbadania” – podkreślił Jeroen Lenaers. 

Czytaj też

Nie było spotkania z izraelskim MON-em

Delegaci odbyli rozmowy z członkami izraelskiego rządu, Knesetu, ekspertami i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, a także firmy NSO Group (producenta Pegasusa). 

„W sprawie wniosków z delegacji, trudno obecnie mówić o usatysfakcjonowaniu” – komentuje sprawę na łamach naszego portalu Agata Byczewska z biura prasowego Grupy EPL w PE. 

Wskazuje, że sporo kwestii, pomimo odbycia wizyty w Izraelu, wciąż pozostaje do wyjaśnienia. Wynika to z faktu, że m.in. nie doszło do spotkania z ministerstwem obrony tego kraju, które przecież udziela licencji eksportowych dla Pegasusa. 

Czytaj też

14 państw z Pegasusem

Warto jednak odnotować, że NSO Group przekazało delegatom, że 14 unijnych państw posiada narzędzie szpiegowskie firmy, a także, że  – w tym prawdopodobnie Polsce – odebrano licencję. 

„Uzyskiwane informacje pomagają w zaplanowaniu regulacji, które zabezpieczą przed nadużyciami, dlatego członkowie komisji będą nadal nalegać na wyjaśnienie niejasnych wciąż wątków” – mówi nam Agata Byczewska. 

Komisja PE planuje wizytę w Polsce i na Węgrzech w drugiej połowie 2022 roku. Nie można wykluczać również delegacji do innych państw w 2023 roku.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze