Reklama

Polityka i prawo

UE ma dowody na szpiegowanie urzędników Pegasusem? Ujawniono list

Didier Reynders
Autor. Didier Reynders/Wikimedia Commons/CC2.0

Unia Europejska znalazła dowody na to, że smartfony jej przedstawicieli były atakowane przy pomocy oprogramowania szpiegującego Pegasus. Ma to powierdzać list unijnego urzędnika ds. sprawiedliwości.

Reklama

O dowodach na szpiegowanie Pegasusem unijnych urzędników napisał komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders do europosłanki Sophie in 't Veld – podaje Reuters. Zdaniem Reyndersa, jego iPhone miał prawdopodobnie zostać zhakowany, o czym poinformował go Apple w 2021 roku.

Reklama

Ostrzeżenie ze strony producenta iPhone’ów (to samo dostała w Polsce np. prokurator Ewa Wrzosek) skutkowało kontrolą zarówno prywatnych, jak i służbowych telefonów pracowników Komisji Europejskiej – wynika z listu.

Dochodzenie ostatecznie miało nie rozstrzygnąć czy doszło do zhakowania telefonów pracowników UE, ale śledczy, którzy badali sprawę doszli do wniosku, że „bezpieczeństwo urządzeń zostało naruszone”.

Reklama

Z listu Reyndersa wynikało też, że „niemożliwe jest z całą pewnością przypisanie ataku określonemu sprawcy”.

NSO Group ma współpracować z UE

NSO Group przekazało Reutersowi, że „firma będzie chętnie współpracowała przy dochodzeniu w UE”.

„Nasze wsparcie jest jeszcze ważniejsze, ponieważ - jak dotąd - nie ma konkretnych dowodów, że doszło do naruszenia (sprzętów - red.). Każde nielegalne użycie oprogramowania wobec aktywistów czy dziennikarzy jest uważane za poważne nadużycie” – przekazała firma w oświadczeniu.

Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku Apple ogłosiło, że pozywa NSO Group w związku z naruszeniami bezpieczeństwa i prywatności użytkowników iPhone’ów.

Natomiast w kwietniu br. ogłoszono, że powstanie komisja śledcza w Parlamencie Europejskim, która zajmie się przypadkami nielegalnego użycia oprogramowania Pegasus. Do tej pory odbyła już kilka posiedzeń, a w zeszłym tygodniu ogłosiła, że - zgodnie z jej dochodzeniem - 14 państw członkowskich UE kupiło w przeszłości technologię NSO.

Sprawa Pegasusa jest szczególnie badana w Polsce, Hiszpanii i Węgrzech, gdzie doszło do przypadków inwigilowania osób publicznych.

Czytaj też

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama