Polityka i prawo
UE ma dowody na szpiegowanie urzędników Pegasusem? Ujawniono list
Unia Europejska znalazła dowody na to, że smartfony jej przedstawicieli były atakowane przy pomocy oprogramowania szpiegującego Pegasus. Ma to powierdzać list unijnego urzędnika ds. sprawiedliwości.
O dowodach na szpiegowanie Pegasusem unijnych urzędników napisał komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders do europosłanki Sophie in 't Veld – podaje Reuters. Zdaniem Reyndersa, jego iPhone miał prawdopodobnie zostać zhakowany, o czym poinformował go Apple w 2021 roku.
Ostrzeżenie ze strony producenta iPhone’ów (to samo dostała w Polsce np. prokurator Ewa Wrzosek) skutkowało kontrolą zarówno prywatnych, jak i służbowych telefonów pracowników Komisji Europejskiej – wynika z listu.
Dochodzenie ostatecznie miało nie rozstrzygnąć czy doszło do zhakowania telefonów pracowników UE, ale śledczy, którzy badali sprawę doszli do wniosku, że „bezpieczeństwo urządzeń zostało naruszone”.
Z listu Reyndersa wynikało też, że „niemożliwe jest z całą pewnością przypisanie ataku określonemu sprawcy”.
NSO Group ma współpracować z UE
NSO Group przekazało Reutersowi, że „firma będzie chętnie współpracowała przy dochodzeniu w UE”.
„Nasze wsparcie jest jeszcze ważniejsze, ponieważ - jak dotąd - nie ma konkretnych dowodów, że doszło do naruszenia (sprzętów - red.). Każde nielegalne użycie oprogramowania wobec aktywistów czy dziennikarzy jest uważane za poważne nadużycie” – przekazała firma w oświadczeniu.
Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku Apple ogłosiło, że pozywa NSO Group w związku z naruszeniami bezpieczeństwa i prywatności użytkowników iPhone’ów.
Natomiast w kwietniu br. ogłoszono, że powstanie komisja śledcza w Parlamencie Europejskim, która zajmie się przypadkami nielegalnego użycia oprogramowania Pegasus. Do tej pory odbyła już kilka posiedzeń, a w zeszłym tygodniu ogłosiła, że - zgodnie z jej dochodzeniem - 14 państw członkowskich UE kupiło w przeszłości technologię NSO.
Sprawa Pegasusa jest szczególnie badana w Polsce, Hiszpanii i Węgrzech, gdzie doszło do przypadków inwigilowania osób publicznych.
Czytaj też
/NB
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].