Reklama

Polityka i prawo

Sztuczna inteligencja i wymiar sprawiedliwości. Praca sądów przyśpieszy?

Ministerstwo Sprawiedliwości
Autor. Ministerstwo Sprawiedliwości/www.gov.pl

Rewolucja cyfrowa od kilku lat oddziałuje także na wymiar sprawiedliwości w Polsce. Czy jednym z elementów zmieniających pracę sądownictwa będzie też sztuczna inteligencja?

Reklama

Ministerstwo Sprawiedliwości organizuje dwudniową konferencję „lux ex silico – sztuczna inteligencja w służbie wymiaru sprawiedliwości". Podczas niej omawiane są możliwe scenariusze ewentualnego usprawnienia funkcjonowania sądownictwa w Polsce dzięki sztucznej inteligencji.

Reklama

Rozpoczęta w poniedziałek konferencja poświęcona jest m.in. wykorzystaniu w sądownictwie wysokorozwiniętych systemów informatycznych. Jednym z elementów wydarzenia było wymienianie elementów wymiaru sprawiedliwości, które w ostatnich latach doczekały się procesu cyfryzacji.

Podczas konferencji wymieniano zmiany, które w ostatnich latach przyniosła w wymiarze sprawiedliwości rewolucja cyfrowa. W tym gronie znalazły się m.in. e-doręczenia, Elektroniczne Księgi Wieczyste, Elektroniczne Postępowania Upominawcze czy E-KRS.

Reklama

Wspomniano też o stworzeniu dostępnego w internecie rejestrze pedofilów czy o Systemie Losowego Przydziału Spraw Sędziom. Za element rewolucji cyfrowej w wymiarze sprawiedliwości uznano też coraz bardziej popularny dozór elektroniczny więźniów.

Czytaj też

Szansa od sztucznej inteligencji

Podczas konferencji dotknięto też wątku sztucznej inteligencji. Mówiono o szansach, które może ona przynieść w wymiarze sprawiedliwości.

Przedstawiono kluczowe dla zrozumienia AI pojęcia oraz technologie, w których może być stosowana. Tematem były też zagadnienia prawne, organizacyjne i techniczne związane z wdrażaniem sztucznej inteligencji w polskim wymiarze sprawiedliwości. Prezentowano rozwiązania stosowane w państwach Unii Europejskiej oraz w sądach na całym świecie. Przedstawiono też zastosowanie sztucznej inteligencji na potrzeby cyberbezpieczeństwa.

Wymieniono też potencjalne obszary zastosowania sztucznej inteligencji w sądownictwie. Za jedną z najważniejszych kwestii uznano przyspieszenie postępowań sądowych i automatyzację rutynowych działań. Mowa m.in. o udzielaniu odpowiedzi na telefoniczne i mailowe zapytania uczestników postępowań, przetwarzaniu dokumentów do postaci danych cyfrowych, automatycznej transkrypcji i streszczaniu ustnych wypowiedzi do protokołów.

Za zaletę sztucznej inteligencji uznano też szybkość analizy danych. Zauważono, że może ona zostać zastosowana do identyfikowania trendów wykładni przepisów, obszarów, w których prawo może wymagać nowelizacji, a także do zbierania i przetwarzania danych statystycznych o sprawach sądowych.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

PAP/MG

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama