Technologie

Sztuczna inteligencja podpowie lekarzom jak leczyć? Rewolucja w polskiej służbie zdrowia

Fot. Free-Photos/Pixabay

Rząd planuje udostępnić cyfrowe narzędzia, które przeanalizują stan zdrowia pacjenta. Czy sztuczna inteligencja odmieni stan polskiej służby zdrowia?

Według informacji zawartych w Krajowym Programie Reform 2023/24 Ministerstwo Zdrowia zamierza stworzyć centralne repozytorium danych medycznych oraz wprowadzić nowe, centralne usługi cyfrowe. Ich zadaniem ma być pomoc lekarzom przy analizie stanu zdrowia pacjenta. Pomóc ma w tym sztuczna inteligencja.

W czym dokładnie miałaby pomóc AI? Jak wskazuje „Rzeczpospolita" algorytmy miałyby odpowiadać za tworzenie raportów mówiących o nieprawidłowościach w zdrowiu pacjenta. To one mówiłyby np. o zbyt wysokim ciśnieniu czy za wysokim poziomie cukru we krwi. Nie oznacza to jednak, że lekarze mogą obawiać się utraty pracy. To nadal oni będą odpowiadać za analizę tych danych i odpowiednią diagnozę.

Czytaj też

Nowe unijne prawo

Opisywane zmiany są wynikiem dwóch rozporządzeń opracowanych w Unii Europejskiej. Pierwszy, ws. europejskiej przestrzeni danych dot. zdrowia oraz drugi, w sprawie sztucznej inteligencji.

Unia przyczyni się także do powstania międzynarodowej infrastruktury umożliwiającej wykorzystywanie danych medycznych. [email protected] ma być dostępna w całej Unii i dzięki tej nowości obywatele państw członkowskich będą mogli kupować leki w innych krajach UE. Lekarz w innym państwie będzie tez miał dostęp do naszej skróconej karty zdrowia (np. dane dotyczące naszych uczuleń).

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze

    Czytaj także