Polityka i prawo
Sprawa blokad w Impulsach. Newag po raz drugi pozywa Dragon Sector i SPS
Newag złożył pozew o naruszenie dóbr osobistych przeciwko członkom Dragon Sector i Serwisowi Pojazdów Szynowych – wynika z opublikowanego w ostatnim tygodniu sprawozdania spółki za I półrocze 2024 roku. Sprawa jest drugim powództwem wytoczonym przez nowosądeckiego producenta taboru.
Historia dotycząca blokad w pociągach wyprodukowanych w Nowym Sączu toczy się publicznie już blisko rok. W grudniu 2023 pojawiły się pierwsze doniesienia o kodzie, który odkryli członkowie Dragon Sector w ponad 20 pojazdach Newagu. Od tego czasu odbyło się kilka posiedzeń Zespołu Parlamentarnego ds. Wykluczenia Komunikacyjnego w tej sprawie, postępowanie prowadzi również Prokuratura Regionalna w Krakowie.
Jak opisywaliśmy na łamach CyberDefence24, na początku lipca Newag pozwał zarówno Dragon Sector jak i Serwis Pojazdów Szynowych o naruszenie majątkowych praw autorskich i nieuczciwą konkurencję. Pierwsza rozprawa odbyła się 28 sierpnia przed warszawskim Sądem Okręgowym.
Czytaj też
Kolejny pozew od Newagu przeciwko Dragon Sector
Okazuje się jednak, że Newag zdecydował się na kolejne wejście na drogę prawną. Jak poinformowali w mediach społecznościowych członkowie Dragon Sector, tym razem pozew został złożony w sprawie naruszenia dóbr osobistych oraz – ponownie – nieuczciwej konkurencji.
Newag, seemingly unsatisfied with their legal lawsuit against us, has just filed another one. This time in Gdańsk from another legal entity. Of course we learned about this through someone tweeting a fragment of their executive board report. More info: https://t.co/G4lg3v1Vhu
— Michał Kowalczyk 🇺🇦 (@dsredford) September 14, 2024
Kilka elementów zwraca w tym przypadku uwagę. Przede wszystkim, głównym źródłem informacji o wszczęciu drugiej sprawy cywilnej jestSprawozdanie z działalności grupy kapitałowej Newag za I półrocze 2024. Firma podała w nim, że pozew został złożony we wrześniu w Sądzie Okręgowym w Gdańsku – nie podano jednak konkretnej daty.
Czytaj też
Pozew złożony w Gdańsku. Sprawa „w celu ochrony uzasadnionych interesów"
Z postów opublikowanych przez Sergiusza „q3k” Bazańskiego wynika, że członkowie DS są zdziwieni wyborem miejsca przez Newag na złożenie pozwu. „Mam nadzieję, że mają dobry powód i nie próbują po prostu szukać lepszej jurysdykcji, jednocześnie zwiększając nasze koszty obrony” – napisał na Hackerspace.pl. Sami przedstawiciele grupy czekają na dostarczenie dokumentów z sądu.
WedługSprawozdania, pozwy są działaniami podejmowanymi „w celu ograniczenia przedmiotowego ryzyka i ochrony uzasadnionych interesów Grupy”. Jednak w tym samym dokumencie Newag wskazuje, że sprawa blokad w Impulsach – określona mianem „insynuacji medialnych” – nie wpłynęła negatywnie na finanse przedsiębiorstwa, żaden z klientów nie zrezygnował również z zamówionych składów. Łączna wartość obu sporów cywilnych wynosi 10,9 mln zł.
Skierowaliśmy pytania w kontekście nowego pozwu do rzecznika prasowego Newagu oraz adwokata pozwanych - Zbigniewa Krügera. Czekamy na odpowiedzi.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany