Reklama

Polityka i prawo

Schetyna: "Kukiz powinien złożyć wniosek o komisję śledczą"

Grzegorz Schetyna/ fot. archiwum gov.pl

Paweł Kukiz powinien złożyć wniosek o powołanie komisji śledczej w sprawie inwigilacji polityków, inicjatywa jest w jego rękach - powiedział w czwartek w Wirtualnej Polsce były lider PO Grzegorz Schetyna.

Reklama

Były wiceprzewodniczący PO Grzegorz Schetyna był w programie "Tłit WP" pytany o to, czy jego zdaniem Paweł Kukiz stracił zainteresowanie powołaniem komisji śledczej ds. inwigilacji, skoro nie składa wniosku w tej sprawie.

Reklama

"Noblesse oblige. On sam powiedział o komisji śledczej, on sam powiedział, że jest gotowy ją poprowadzić i uważam, że powinien ten wniosek złożyć. To jest też takie sprawdzam dla jakości polskiej polityki" - mówił Schetyna.

Przyznał, że nawet jak wniosek zostanie złożony, to wciąć nie będzie wiadomo "jak będzie się zachowywać marszałek Witek, czy nie będzie wkładać do zamrażarki tego wniosku, jak się zachowa większość rządząca i jak będzie na to odpowiadać opozycja".

Reklama

Zdaniem Schetyny, "komisja śledcza jest potrzebna". "Trzeba pokazać tę patologię, która miała miejsce przy zakupach i prowadzeniu inwigilacji opozycji" - zaznaczył.

"Uważam, że po wyjściu Pawła Kukiza z choroby (lider Kukiz'15 jest zarażony koronawirusem - PAP) i powrocie do parlamentu trzeba poważnie o tym porozmawiać, inicjatywa jest w jego rękach, on może i powinien taki wniosek złożyć" - stwierdził Schetyna.

Kiedy powstanie komisja śledcza?

Paweł Kukiz zapowiedział zamiar złożenia wniosku o powołanie w Sejmie komisji śledczej do zbadania działań operacyjnych służb wobec obywateli Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2005-2021. Celem komisji miałoby być ustalenie przypadków nielegalnego stosowania czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz nielegalnego pozyskiwania danych telekomunikacyjnych obywateli. Kukiz chce być przewodniczącym tej komisji. W ubiegłym tygodniu w tej sprawie spotkał się z przedstawicielami opozycji.

W środę Kukiz powiedział PAP, że odnosi wrażenie, iż to opozycja nie chce komisji śledczej, bo wciąż nie ma analizy prawnej dotyczącej jego przewodniczenia w komisji.

Czytaj też

W Senacie od połowy stycznia działa komisja nadzwyczajna (bez uprawnień śledczych), która zajmuje się wyjaśnianiem przypadków nielegalnej inwigilacji z użyciem oprogramowania Pegasus. W czwartek komisja wysłuchała Michała Kołodziejczaka. Całą relację z posiedzenia można przeczytać tutaj.

PAP/NB

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze