Reklama

Polityka i prawo

Janusz Cieszyński

Rząd stworzy narzędzie do kont emerytalnych

Resort cyfryzacji chce udostępnić w przyszłym roku nowe narzędzie - Centralną Informację Emerytalną. „Pozwoli ono obywatelom podejmować decyzje w oparciu o dane i realne prognozy ich przyszłości w dziedzinie finansów” - powiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński na spotkaniu prasowym online i poinformował: „Dzięki niej każdy obywatel będzie miał dostęp do wszystkich kont swoich produktów emerytalnych”.

Reklama

W poniedziałek podczas wideokonferencji sekretarz stanu ds. cyfryzacji, Janusz Cieszyński opowiedział o aplikacji, w której będzie można sprawdzić stan kapitału zgromadzonego w ZUS, KRUS, PPK, PPE, IKE, IKZE i OFE.

Reklama

Marczuk: „Wszystko w jednym miejscu"

Na spotkaniu był też obecny wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Bartosz Marczuk, który zapowiedział, że nowe rozwiązanie zostanie udostępnione najpóźniej w drugim kwartale przyszłego roku i będzie można z niego skorzystać logując się przez profil zaufany. Poza dostępem do wszystkich swoich instrumentów emerytalnych, użytkownik będzie otrzymywał powiadomienia o wpływających środkach.

Reklama
Autor. Print screen - KPRM

„Pierwsza funkcjonalność tego systemu jest taka, że mamy wszystko w jednym miejscu. Po drugie, będziemy informować użytkowników oszczędzających o wpływających środkach po to, aby motywować ich do tego, żeby zerkali i sprawdzali, czy rzeczywiście pieniądze się tam gromadzą i wszystkie instytucje, czy też pracodawcy, wywiązują się ze swoich obowiązków i te pieniądze tam przekazują” - mówił prezes PFR.

Czytaj też

„Kolejna rzecz, którą chcielibyśmy uruchomić, poza warstwą informacyjną, to warstwa dyspozycyjna. Chodzi o to, żeby uczestnik mógł na przykład zmienić sobie osobę uposażoną, czy zaktualizować dane osobowe” - zapowiedział Bartosz Marczuk i poinformował, że w aplikacji znajdą się też kalkulatory, które pozwolą użytkownikowi sprawdzić, na jaką kwotę może liczyć na emeryturze, czyli ile użytkownik musiałby jeszcze pracować, by dojść do określonego poziomu oszczędności.

Jak zaznaczył, narzędzie musi być jak najprostsze w obsłudze. „Chcemy podzielić to na trzy główne elementy informacyjne, czyli system publiczny, część prywatną pracowniczą i trzecią część  - IKE, IKZE i OFE. W prosty elementarny sposób zostaną podane informacje z podziałem na te trzy elementy oraz kwotą zgromadzonego kapitału i kalkulatorami, które pozwolą sobie wyliczyć ile musimy dooszczędzać, by mieć określoną kwotę albo na jaką kwotę możemy liczyć” - mówił.

Autor. Print screen - KPRM

Czytaj też

Centralna Informacja Emerytalna już w przyszłym roku

Bartosz Marczuk zapowiedział, że narzędzie będzie dostępne w 2023 roku.  „Planujemy, żeby pełna funkcjonalność całego systemu była wdrożona nie później niż w drugim kwartale przyszłego roku” - podkreślił.

Autor. print screen - KPRM

W jego opinii, dzięki tej aplikacji Polacy będą o wiele bardziej świadomi swojej przyszłości emerytalnej. Będzie to narzędzie wspierające edukację ekonomiczną i powinno przyczynić się do zwiększenia oszczędności czy wydłużenia aktywności zawodowej.

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama