Reklama

Polityka i prawo

Janusz Cieszyński deklaruje: zintensyfikujemy prace nad wolnością słowa

Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM/ fot. Daniel Gnap/KPRM
Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM/ fot. Daniel Gnap/KPRM

Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. cyfryzacji, zapowiedział zwiększenie prac nad wolnością słowa w kontekście zablokowanych kont prawicowej partii.  „Uważam, że to jest coś, co będzie stanowiło asumpt do zintensyfikowania prac na forum europejskim. Jesteśmy w kontakcie z przedstawicielami francuskiej prezydencji, która w tym półroczu jest w Radzie Europejskiej. Liczymy na to, że nasze doświadczenia krajowe będą w stanie się przełożyć na lepsze wdrożenie przepisów europejskich, które będą lepiej chroniły wolność słowa” - powiedział w rozmowie z Cyberdefence24.pl.

Pełnomocnik rządu ds. cyfryzacji nie krył, że nadal zajmuje się sprawą usunięcia kont Konfederacji na Facebooku. "Skontaktowaliśmy się z platformą i przekazaliśmy nasze stanowisko. Będziemy się tym tematem zajmować" - zapowiada Janusz Cieszyński.

Na spotkaniu w ubiegły piątek z przedstawicielami klubów parlamentarnych minister przekonywał też, że nawet jeżeli na profilu Konfederacji były treści, których rząd stanowczo nie popiera - dezinformacyjne w temacie szczepień - to były możliwości "adekwatnej reakcji", np. poprzez oznaczenie lub usunięcie danego posta.

Czytaj też

Jego  zdaniem, platformy takie, jak Facebook są istotną częścią życia społecznego i politycznego w Europie. Cieszyński zadeklarował, że będą kontynuowane prace zarówno w Polsce, jak i na arenie europejskiej, "tak, żeby wszyscy mieli pewność, że mogą funkcjonować w internecie w sposób transparentny" i żeby kluczowe wartości, jakim jest wolność słowa były odpowiednio chronione.

Przypomnijmy, jak pisaliśmy  na łamach CyberDefence24.pl, Janusz Cieszyński uznał fakt ponownego usunięcia profilu Konfederacji z Facebooka za przykład cenzury prewencyjnej. "Ten krok Mety jednoznacznie dowodzi, że mamy do czynienia z cenzurą prewencyjną. To jest w polskim porządku prawnym niedopuszczalne. My się temu stanowczo sprzeciwiamy" - tak skomentował wówczas w rozmowie z CyberDefence24.pl tę informację.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama