Polityka i prawo
Rozejm Ukrainy z Rosją. Teoria eksperta, który nie istnieje
Ukraina powinna podpisać rozejm z Rosją – to wniosek z artykułu opublikowanego na łamach jednego ze znanych azjatyckich dzienników. Naukowiec, który jest autorem tekstu w rzeczywistości… nie istnieje.
Na łamach hongkońskiej gazety „South China Morning Post” (dziennik należący do Alibaba Group) pojawiała się intrygująca publikacja. Artykuł w formie komentarza/opinii „Why the US needs to get Ukraine to swallow a truce with Russia” (tłum. Dlaczego Stany Zjednoczone muszą nakłonić Ukrainę do przełknięcia goryczy rozejmu z Rosją) został napisany przez Petera Sojka.
Z jego krótkiej notki biograficznej zamieszczonej w serwisie wynikało, że jest pracownikiem naukowym Słowackiej Akademii Nauk, który specjalizuje się w takich obszarach, jak stosunki międzynarodowe i geopolityka. Jego badania skupiają się na kwestiach amerykańsko-unijnych.
Czytaj też
Rozejm Ukrainy z Rosją
Wspomniany wyżej artykuł opublikowany w „South China Morning Post” można streścić w następujący sposób: zdaniem autora USA powinny przekonać Ukrainę do zawarcia rozejmu z Rosją byłby zgodny z interesami… Chin.
Czytaj też
Fikcyjny naukowiec
Tomasz Augustyniak, polski korespondent w Azji, przyjrzał się sprawie bliżej. Jak ujawnił, badacz Peter Sojka nie istnieje. „Na Słowackiej Akademii Nauk nie pracuje taka osoba, a nikt w Bratysławie go nie rozpoznaje” – zwraca uwagę. Zdjęcie autora zamieszczone w biografii miało zostać wygenerowane przy pomocy technologii sztucznej inteligencji.
Po zakwestionowaniu tożsamości twórcy materiału, został on wycofany ze strony „South China Morning Post”. Według Tomasza Augustyniaka, to nie pierwszy tego typu przypadek.
Czytaj też
Większy plan?
„W 2020 roku dziennik opublikował, a następnie wycofał serię tekstów autorstwa fikcyjnego analityka Lina Nguyena. Stwierdził on, że np. protestujący w Hongkongu powinni zostać w domu” – wskazuje polski korespondent.
Jego zdaniem powyższe przypadki mogą stanowić część większego planu rozpowszechniania fałszywych opinii w mediach na całym świecie.
Bieżące informacji dotyczące Ukrainy znajdziecie w zakładce: Wojna na Ukrainie.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany