Reklama

Polityka i prawo

Rosyjscy informatycy w krajach NATO. Kreml rozważa ustawę o zakazie ich emigracji

coding
Autor. Lachlan Hardy/Flickr/CC BY 2.0

Wielu rosyjskich specjalistów po inwazji na Ukrainę zdecydowało się na opuszczenie kraju, przy równoczesnym zachowaniu ciągłości swojej pracy w sposób zdalny. Jednak Kreml chce to zmienić ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa.  

Reklama

Praca zdalna wśród osób zatrudnionych w branży IT jest zjawiskiem popularnym. Wynika to z możliwości realizowania zadań z dowolnego miejsca, bez konieczności bycia obecnym w biurze. Wszystko dzięki technologii, która daje w tym zakresie sporo swobody. 

Reklama

Czytaj też

Reklama

Zdalnie zza granicy

Z takiego trybu korzystają rosyjscy pracownicy IT. Przed inwazją na Ukrainę wielu z nich wykonywało obowiązki ze swoich domów lub miejsc zamieszkania na terenie Rosji. Jednak od 24 lutego 2022 r. sytuacja się zmieniła. 

Na skutek wojny i związanej z nią polityką Kremla (m.in. mobilizacja i pobór do wojska) specjaliści podjęli decyzję o ucieczce z kraju, przy równoczesnej kontynuacji pracy dla rosyjskich firm w sposób zdalny. 

Według szacunków Moskwy, obecnie w ten sposób pracuje 100 tys. informatyków – podaje agencja Reutera. Sytuacja może się jednak zmienić. Rząd ma dyskutować nad ustawą, która może zakazać pracy zdalnej w przypadku określonych zawodów.

Czytaj też

Zakaz emigracji, wyższe podatki

Kreml obawia się, że rosyjscy specjaliści IT, wykonując swoje obowiązki z terenu państw NATO, mogą nieumyślnie udostępniać poufne informacje dotyczące bezpieczeństwa. Z tego względu pojawiła się propozycja wprowadzenia zakazu opuszczania kraju dla określonych osób z branży IT. 

Agencja Reutera przypomina, że rosyjski resort cyfryzacji pod koniec ubiegłego roku stwierdził, iż wprowadzenie takiego rozwiązania może skutkować zmniejszeniem efektywności krajowych firm IT, co odbije się również na ich konkurencyjności na rynku. 

„Finalnie wygra ten, kto przyciągnie najbardziej utalentowanych pracowników, również zza granicy” – cytuje ministerstwo agencja. 

Ponadto, Wiaczesław Wołodin, przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej, chce wprowadzenia wyższych podatków dla pracowników, którzy zdecydowali się opuszczenie ojczyzny.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama