Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Zhakowano system obsługi taksówek w USA. Rosjanie brali w tym udział

taxi USA
Autor. Phil Dolby/Flickr/CC BY 2.0

Dwóch Amerykanów zostało aresztowanych za rzekomy spisek z Rosjanami w celu włamania się do systemu dyspozytora taksówek na lotnisku im. Johna F. Kennedy’ego w Nowym Jorku.

Reklama

Sprawa dotyczy Daniela Abayeva i Petera Leymana (obaj są obywatelami USA w wieku 48 lat), którym postawiono zarzut spisku w celu przeprowadzenia włamania do systemów komputerowych.

Reklama

Departament Sprawiedliwości USA w oficjalnym komunikacie do sprawy wskazuje, że mężczyźni zhakowali infrastrukturę dyspozytora taksówek na międzynarodowym lotnisku im. Johna F. Kennedy'ego.

Ich działania powodowały chaos i straty po stronie taksówkarzy. Wynikało to z tego, że niektórzy kierowcy byli przenoszeni na początek kolejki oczekujących na wezwanie, podczas gdy inni wręcz przeciwnie. Za opłatę w wysokości 10 dol. można było znaleźć się na szczycie listy i szybko „złapać jakiś kurs”.

Reklama

Abayev i Leyman mieli współpracować z obywatelami Rosji podczas zhakowania systemu.

Czytaj też

Za 10 „dolców” na początek kolejki

Zgodnie z aktem oskarżenia co najmniej od września 2019 r. do 2021 r. Amerykanie oraz obywatele Rosji mieszkający w tym kraju byli zaangażowani w „program hakerski”, którego celem było włamanie do systemu dyspozytora taksówek na wspomnianym lotnisku.

Początkowo mężczyźni próbowali przekupić personel, aby ktoś z obsługi systemu wpiął do jednego z urządzeń zainfekowanego pen drive'a. Gdy to im się nie udało, starali się wykraść sprzęt połączony z infrastrukturą IT dystrybutora.

Ostatecznie przy wsparciu osób trzecich skutecznie włamali się do systemu, co pozwoliło im na manipulowanie kolejką kierowców. Oferowali przesunięcie na początek kolejki oczekujących kierowców, w zamian za każdorazową opłatę w wysokości 10 dol. Departament Sprawiedliwości USA mówi o nawet 1000 „transakcji” dziennie.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama