Reklama

Polityka i prawo

Prezydent o cyberatakach na polityków: nie sądzę, żeby bezpieczeństwo państwa było zagrożone

Prezydent Andrzej Duda / fot. BBN.gov.pl
Prezydent Andrzej Duda / fot. BBN.gov.pl

- Nie sądzę, żeby bezpieczeństwo państwa było zagrożone; nie ma na razie żadnej informacji, by jakiekolwiek zagrożenie dla polskiego państwa rzeczywiście zostało wygenerowane – skomentował prezydent Andrzej Duda, pytany o sprawę wycieku maili z kont polityków.

Prezydent był pytany czy niepokoi go sytuacja związana z wyciekiem maili polityków (chodzi m.in. o ostatni cyberatak na ministra Michała Dworczyka – red.) i czy jego zdaniem bezpieczeństwo kraju jest w jakiś sposób zagrożone.

- Zawsze niepokoi taka sytuacja i chyba niepokoi każdego, także każdego użytkownika poczty. To jest pewna akcja pokazowa, którą ktoś prowadzi. Jest to jak widać zorganizowane i co do tego nikt nie ma wątpliwości, że jeżeli takie coś wycieka porcjami, to znaczy, że to ma jakiś charakter akcji politycznej, trudno powiedzieć – odpowiedział prezydent.

Jego zdaniem bezpieczeństwo państwa nie jest jednak zagrożone, dlatego, że „adresy mailowe, którymi opiekują się służby państwowe są bezpieczne”. - Jak do tej pory - o ile mnie pamięć nie myli - a nie słyszałem, by któregoś z tych oficjalnych adresów rządowych jakieś informacje się pojawiły – zaznaczył.

Zdaniem prezydenta RP to „ostrzeżenie dla nas wszystkich, choć bez wątpienia to jest pokazanie, że w jakimś sensie polskie państwo również może być zaatakowane”.

- Nie ma na razie żadnej informacji, by jakiekolwiek zagrożenie dla polskiego państwa rzeczywiście zostało wygenerowane – dodał.

Sprawa, która powinna zostać wyjaśniona

Według Andrzeja Dudy „każdy polityk jest zobowiązany do pewnej ostrożności i rozsądku, szczególnie, że każdy ma maila i osobistą korespondencję”.

Pytany o to, czy powinny zostać wyciągnięte konsekwencje wobec polityków, którzy używali prywatnej skrzynki mailowej do celów służbowych, w tym szefa KPRM odpowiedział: - To jest pytanie, czy znajdują się tam jakiekolwiek informacje, które są informacjami mającymi charakter w jakikolwiek sposób klauzulowanych. Bo to jest fundamentalna sprawa - czy tam znalazły się informacje, które miały w sensie prawnym charakter niejawny czy też powinny mieć charakter niejawny - zaznaczył Andrzej Duda.

Według niego to sprawa, która powinna zostać wyjaśniona i „nie ma żadnych wątpliwości, że to jest sprawdzane”, a jeśli w mailach znalazłyby się informacje niejawne to - zdaniem prezydenta - „wtedy zaczyna się poważna sprawa”. - Natomiast dopóki to jest korespondencja na zasadzie jakiejś konwersacji, która jest prowadzona; wiecie państwo - każdy żyje – stwierdził prezydent.

Atak cybernetyczny ze strony Federacji Rosyjskiej

W piątek wicepremier i przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych Jarosław Kaczyński opublikował oświadczenie, w którym stwierdził, że najważniejsi polscy urzędnicy, ministrowie, posłowie różnych opcji politycznych byli przedmiotem ataku cybernetycznego z terenu Federacji Rosyjskiej. Powołał się przy tym na informacje Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Premier Mateusz Morawiecki oraz rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn potwierdzili informacje przedstawione przez Kaczyńskiego.

Cyberataki na polityków były w środę tematem niejawnej części obrad Sejmu, podczas której przedstawiono informację rządu w tej sprawie.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama