Polityka i prawo
Prawo komunikacji elektronicznej. Nowy projekt ustawy
W wykazie prac legislacyjnych pojawił się nowy projekt ustawy Prawo komunikacji elektronicznej. Regulacja odnosi się do m.in. jednego standardu gniazda ładowarki. To przepisy, którymi w pierwszej kolejności miał zająć się wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Jednego z pierwszych wywiadów po objęciu stanowisk wicepremiera i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski udzielił naszemu portalowi. Pytany o pierwszą decyzję legislacyjną podkreślił, że będzie ona dotyczyła Prawa komunikacji elektronicznej (PKE).
„To jeden z kluczowych aktów, który trzeba dobrze przygotować, ale też trzeba wyczyścić z niego wszystkie błędy pokazujące, czego od regulacji czy cyfryzacji oczekiwał PiS” – wskazał wówczas przedstawiciel rządu.
Jego słowa odnosiły się do m.in.lex pilot, czyli przepisów, które regulowały jakie kanały i w jakiej kolejności może oglądać widz. Cała rozmowa jest dostępna pod linkiem: Gawkowski zapowiada zmiany. „Nigdy się na to nie zgodzę”.
Czytaj też
Prawo komunikacji elektronicznej. Szybkie procedowanie ustawy
I faktycznie, ostatniego dnia stycznia br. w wykazie prac legislacyjnych znalazł się nowy projekt ustawy Prawo komunikacji elektronicznej. Regulacja zastąpi obowiązujące Prawo telekomunikacyjne (z 2004 r.) i wdroży do polskiego porządku prawnego unijne dyrektywy (Europejski kodeks łączności elektronicznej, EKŁE).
W opisie regulacji zwrócono uwagę, że „konieczność szybkiego procedowania ustawy wynika z terminu wdrożenia przepisów EKŁE przez państwa członkowskie”. Termin minął… 21 grudnia 2020 r.
Nowa ustawa. Założenia
Projekt ustawy PKE swoim zakresem obejmuje przepisy odnoszące się do komunikacji elektronicznej w kraju i UE. Jakie? Reguluje chociażby działalność Prezesa UKE, gospodarowanie częstotliwościami czy bezpieczeństwa sieci i usług.
Wdrożenie nowego prawa ma m.in. zachęcić do inwestycji w szybkie sieci szerokopasmowe, zagwarantować spójne podejście do zarządzania widmem oraz zapewnić większą efektywność ram instytucjonalnych rynku.
Czytaj też
Nowy podmiot
„Jedną z najważniejszych zmian kierunkowych jest uwzględnienie nowych realiów rynkowych, w których świadczenie usług łączności nie musi już być powiązane z dostarczaniem sieci, a także uwzględnienie w regulacjach innych podmiotów niż tradycyjni przedsiębiorcy telekomunikacyjni (np. Skype – red.)” – wskazuje ustawodawca. W efekcie PKE podlegać będzie nowy podmiot nazwany „przedsiębiorcą komunikacji elektronicznej”.
Jednakowe gniazdo ładowarki
Uwagę przykuwa również fragment dotyczący gniazda ładowarki USB typu C. Według nowego prawa, konieczne jest wprowadzenie zharmonizowanego gniazda ładowania urządzeń elektronicznych.
Przepisami dotyczącymi tej kwestii objęte zostaną takie urządzenia jak „podręczne telefony komórkowe, tablety, aparaty cyfrowe, słuchawki nagłowne, zestawy słuchawkowe, podręczne konsole do gier wideo, przenośne głośniki, czytniki książek elektronicznych, klawiatury, myszy, przenośne systemy nawigacyjne, słuchawki douszne, laptopy”. Katalog ten pozostaje jednak otwarty i może być poszerzany zgodnie z unijnymi regulacjami.
Projekt ustawy ma zostać przyjęty – zgodnie z planami – do końca II kwartału bieżącego roku.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].