Polityka i prawo
Rząd Tuska usuwa ważne stanowisko dla PiS. Były minister komentuje
Rząd Donalda Tuska planuje usunięcie stanowiska jednego z pełnomocników przy premierze. To fukcja, którą powołał PiS i wyznaczył na nią Stanisława Żaryna. Chodzi o sferę bezpieczeństwa Polski w erze zagrożeń hybrydowych.
W środę 31 stycznia br. w Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia zniesienia Pełnomocnika Rządu do spraw Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej. To stanowisko utworzone przez rząd PiS w sierpniu 2022 r., które zajmował Stanisław Żaryn.
Czytaj też
Walka z zagrożeniami
Zadania pełnomocnika definiuje rozporządzenie Rady Ministrów. Wskazano w nim, że osoba pełniąca tę funkcję jest odpowiedzialna za m.in. koordynowanie działań organów administracji, które zajmują się wykrywaniem, monitorowaniem i neutralizowaniem zagrożeń informacyjnych oraz reagowaniem na nie.
Pełnomocnik jest zbędny
Jak informowaliśmy, rząd Donalda Tuska chce dokonać zmian. Zwraca uwagę na konieczność uporządkowania i usystematyzowania dotychczasowych stanowisk. Podkreślono, że obecnie nie ma żadnego uzasadnienia dla potrzeby dalszego funkcjonowania Pełnomocnika Rządu do spraw Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej. Czy to osłabi Polskę?
Czytaj też
Bezpieczeństwo Polski
„Uważam, że działania hybrydowe są jednym z najpoważniejszych zagrożeń, przed którymi staje dziś Polska” – komentuje sprawę w rozmowie z CyberDefence24 Janusz Cieszyński, były minister cyfryzacji i poseł PiS.
Jego zdaniem, Stanisław Żaryn był „prawdziwym ekspertem od spraw związanych z bezpieczeństwem informacyjnym”. Teraz już go nie ma i następcy nie powinniśmy się spodziewać.
Rząd będzie kontynuował misję PiS i Żaryna?
„Każdy rząd ma prawo do tego, żeby kształtować swoją strukturę według własnej wizji” – mówi nam Janusz Cieszyński. Wyraził nadzieję, że pomimo takiej decyzji obecnej władzy, wysiłek na rzecz bezpieczeństwa informacyjnego Polski, jaki podjął Stanisław Żaryn, będzie kontynuowany.
„Mam po prostu nadzieję, że dalej będą realizowane te zadania (na rzecz bezpieczeństwa informacyjnego – red.), a w jakiej formule, myślę, że zarówno dla mnie jak i Polaków, to jest wtórne” – podkreślił były szef resortu cyfryzacji. Według posła PiS, rząd powinien teraz przedstawić dalszą wizję i plany dotyczące tego - tak istotnego - obszaru.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany