Reklama

Polityka i prawo

Ogłoszenie powstania zespołu doradczego ds. sztucznej inteligencji w Ministerstwie Cyfryzacji

Powstał zespół ds. sztucznej inteligencji przy Ministerstwie Cyfryzacji. "Polska może być liderem"

Czołowi polscy programiści i przedsiębiorcy będą doradzać Ministerstwu Cyfryzacji w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce. Zespół opracuje rekomendacje wykorzystania AI w konkretnych obszarach działalności państwa, takich jak np. zdrowie, edukacja czy bezpieczeństwo. Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski twierdzi, że „Polska może być liderem” w tym obszarze.

W poniedziałek w czasie konferencji prasowej w Ministerstwie Cyfryzacji wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski ogłosił powstanie zespołu doradczego „PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski”, który składa się z czołowych polskich programistów i przedsiębiorców: Miron Mironiuk (pomysłodawca projektu), założyciel i CEO Cosmose AI; Kamila Staryga - Rita Health, Google X; Agnieszka Mikołajczyk-Bareła - CHAPTR, VoiceLab.AI; Marek Cygan - Nomagic, mistrz świata w programowaniu zespołowym; Tomasz Czajka - SpaceX oraz Karol Kurach - Cosmose AI, Google Brain.

Ogłoszenie powstania zespołu doradczego PL/ AI. Sztuczna inteligencja dla Polski
Ogłoszenie powstania zespołu doradczego PL/ AI. Sztuczna inteligencja dla Polski
Autor. Nikola Bochyńska / CyberDefence24

Zespół opracuje rekomendacje, w jaki sposób można wykorzystać sztuczną inteligencję w konkretnych obszarach, tak by usprawnić ich działanie na rzecz państwa i administracji. Chodzi m.in. o takie segmenty jak: rozwój, edukacja, zdrowie, bezpieczeństwo i skuteczne państwo. Pracami zespołu z ramienia resortu będzie kierował wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka.

„Powołujemy grupę roboczą, zespół doradczy ds. sztucznej inteligencji przy Ministerstwie Cyfryzacji, który będzie miała nazwę PL/AI - sztuczna inteligencja, dzięki zaangażowaniu naukowców, przedsiębiorców, ludzi, którzy zbudowali swoje kariery programistyczne, naukowe, biznesowe w ramach sztucznej inteligencji. Chcemy dać Polsce szansę, aby AI była dobrze wykorzystywana w wielu obszarach administracji: od polityk społecznych, przez zdrowie, po edukację, gospodarkę czy sprawiedliwość” - zapowiedział prace zespołu doradczego Krzysztof Gawkowski.

Czytaj też

Jakie środki na sztuczną inteligencję?

Zespół roboczy miał „od wielu tygodni dojrzewać”, a pierwsze prace w sprawie jego powołania odbyły się po objęciu teki wicepremiera i ministra cyfryzacji przez Krzysztofa Gawkowskiego. O sprawie Gawkowski miał rozmawiać z ministrem finansów Andrzejem Domańskim. Czy wobec tego środki na rozwój Polski w obszarze AI zostaną zapewnione?

„Nie ma cyfryzacji i sztucznej inteligencji bez dużych pieniędzy” - usłyszeliśmy w czasie konferencji. Nie podano jednak żadnych konkretnych kwot, jakie mogą być przeznaczone na ten cel, choć wiadomo, że sami eksperci będą działać pro bono.

Czytaj też

„Powołaliśmy zespół, wierząc, że będą na niego środki, dlatego obecność (na konferencji - red.) pana ministra Konrada Karbownika. Mając świadomość, że ta koordynacja musi być bardzo wzmocniona, zespołem będzie opiekował się minister Michał Gramatyka. Chcemy, aby te prace były dofinansowane, aby setki milionów złotych popłynęły na sztuczną inteligencję” - zaznaczył Krzysztof Gawkowski.

Pytany jakie środki będą potrzebne na ten cel, minister cyfryzacji odpowiedział, aby ”dać szansę na stworzenie zespołu, a potem na nowelizację budżetu”. „Ona dopiero przed nami, chciałbym, aby w Polsce znalazły się pieniądze dedykowane na sztuczną inteligencję. Marzę, aby były szybko, ale jestem w stanie poczekać na nie z grupą” - odpowiedział.

Czytaj też

Zespół doradczy ds. AI

Pomysłodawcą zespołu jest Miron Mironiuk, założyciel i CEO Cosmose AI, który znany jest m.in. ze swojej działalności pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji za poprzedniego rządu (i ministra Janusza Cieszyńskiego). To on wyszedł z inicjatywą pilotażowego programu nauczania programowania w szkołach podstawowych „Programowanie = Nasz Drugi Język”. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym materiale.

Celem prac zespołu ma być wypracowanie rekomendacji, zwiększenie efektywności wykorzystania sztucznej inteligencji na rzecz 10 obszarów w administracji (m.in. wspomnianego już bezpieczeństwa, zdrowia czy „skutecznego państwa”).

Doświadczeni programiści i przedsiębiorcy mają też przygotować konkretne propozycje rozwiązań i narzędzi, które skutecznie pomogą w dotychczasowych problemach. Zakładają: przyspieszenie prac z wykorzystaniem AI do analizowania danych; uporządkowanie przepisów - sztuczna inteligencja ma „wyłapać” nieścisłości w regulacjach; a także wesprzeć resort cyfryzacji w planowaniu strategicznym w zarządzaniu państwem (poprzez wyciąganie wniosków przy wsparciu AI).

Polska liderem sztucznej inteligencji?

Członkowie zespołu doradczego ds. AI wystąpili na konferencji prasowej w koszulkach wzorowanych na piłkarską drużynę, które na plecach miały numer 1 oraz napis: „Polska”

Ministrowie w czasie konferencji dot. sztucznej inteligencji w Ministerstwie Cyfryzacji
Ministrowie w czasie konferencji dot. sztucznej inteligencji w Ministerstwie Cyfryzacji
Autor. Nikola Bochyńska/ CyberDefence24

„Tworzymy projekt, który dzisiaj się dopiero zaczyna, ale się nie skończy. Ta jedynka ma być symbolem (chodzi o jedynkę na koszulkach ekspertów - red.), że Polska może być liderem we wdrażaniu sztucznej inteligencji” - stwierdził wicepremier i minister cyfryzacji.

Skład zespołu doradczego ds. sztucznej inteligencji był już znany przed konferencją za sprawą zapowiedzi, jaką przesłało Ministerstwo Cyfryzacji dziennikarzom technologicznym. Szybko pojawiły się zarzuty, że reprezentuje on biznes, a nie ma w nim osób, które reprezentowałyby stronę społeczną, prawników czy ekspertów od etyki AI.

Pytany o to na konferencji Gawkowski odpowiedział, że „nie zgadza się z tym zarzutem”, bo w zespole wcale „nie ma przedstawicieli biznesu”, a „każdy gdzieś pracował, on również”. Dodał, że „korzystają z zasobów ludzi, którzy pracują pro bono, a wcześniej gdzieś pracowali np. w Google czy SpaceX”.

„Mamy się tego wstydzić? Nie. Jestem przekonany, że współpraca i branie odpowiedzialności za państwo wygląda tak, jak ją Ministerstwo rozpoczęło. Pierwsze spotkanie konsultacyjne odbywało się w resorcie i na sali było obecnych 300 osób; drugie - z wszystkimi samorządami, a trzecie spotkanie: z NGO’sami odbędzie się w tym tygodniu. Czwarte spotkanie będzie ze stroną społeczną. Dopiero na końcu tego etapu będzie miejsce i czas na rozmowy z Big Techami. (…) Nie oznacza to jednak, że nie będę korzystał z ludzi, którzy gdzieś pracowali, bo sam gdzieś pracowałem” - podsumował szef resortu cyfryzacji.

Za pośrednictwem strony internetowej zespołu doradczego można zgłosić pomysł, jak wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji w doskonaleniu usług publicznych i administracji w Polsce lub mailowo na: [email protected].

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama