Reklama

Polityka i prawo

Prawo Komunikacji Elektronicznej. Marszałek Sejmu daje czas posłom

marszałek sejmu
Elżbieta Witek, marszałek Sejmu RP.
Autor. Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu)/Twitter

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, na wniosek Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, przedłużyła do 11 kwietnia br. termin na złożenie sprawozdania z jej prac nad ustawą Prawo Komunikacji Elektronicznej oraz przepisami ją wdrażającymi – informuje „Rzeczpospolita”.

Reklama

Centrum Informacyjne Sejmu tłumaczy dziennikowi, że taka decyzja wiąże się z „podjęciem przez komisję decyzji o przeprowadzeniu wysłuchania publicznego".

Reklama

Czytaj też

Reklama

Potrzeba wysłuchania

Jak informowaliśmy, podczas ostatniego posiedzenia komisji (tj. poniedziałek 6 lutego br.) przyjęto wniosek o wysłuchanie publiczne, które odbędzie się ono 6 marca br. o godz. 12:00 w Sejmie. Złożył go poseł KO Arkadiusz Marchewka. 

Przedstawiciel opozycji podkreślał wówczas, że projekt zasługuje na wysłuchanie publiczne ze względu na kontrowersyjne przepisy, w tym m.in. tzw. Lex Pilot (na pierwszych miejscach na pilocie mają znaleźć się kanały telewizji publicznej). 

Czytaj też

Wycofanie kontrowersyjnych przepisów

Co ważne, w trakcie poniedziałkowych obrad komisji minister Paweł Lewandowski oświadczył: „Wycofaliśmy się ze wszystkich przepisów, które dotyczyły pozyskiwania danych od użytkowników. Będą dokładnie takie same, jak dotychczas obowiązujące (w ustawie Prawo telekomunikacyjne – red.)". 

Mowa o artykułach umożliwiających służbom dostęp do np. maili i wiadomości w komunikatorach obywateli. Takie uprawnienia zyskałyby m.in. Policja, CBA, ABW, Straż Graniczna czy Służba Ochrony Państwa. 

Przypomnijmy, że Prawo Komunikacji Elektronicznej zastąpi Prawo telekomunikacyjne.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama