Polityka i prawo
Prawo Komunikacji Elektronicznej. Marszałek Sejmu daje czas posłom
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, na wniosek Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, przedłużyła do 11 kwietnia br. termin na złożenie sprawozdania z jej prac nad ustawą Prawo Komunikacji Elektronicznej oraz przepisami ją wdrażającymi – informuje „Rzeczpospolita”.
Centrum Informacyjne Sejmu tłumaczy dziennikowi, że taka decyzja wiąże się z „podjęciem przez komisję decyzji o przeprowadzeniu wysłuchania publicznego".
Czytaj też
Potrzeba wysłuchania
Jak informowaliśmy, podczas ostatniego posiedzenia komisji (tj. poniedziałek 6 lutego br.) przyjęto wniosek o wysłuchanie publiczne, które odbędzie się ono 6 marca br. o godz. 12:00 w Sejmie. Złożył go poseł KO Arkadiusz Marchewka.
Przedstawiciel opozycji podkreślał wówczas, że projekt zasługuje na wysłuchanie publiczne ze względu na kontrowersyjne przepisy, w tym m.in. tzw. Lex Pilot (na pierwszych miejscach na pilocie mają znaleźć się kanały telewizji publicznej).
Czytaj też
Wycofanie kontrowersyjnych przepisów
Co ważne, w trakcie poniedziałkowych obrad komisji minister Paweł Lewandowski oświadczył: „Wycofaliśmy się ze wszystkich przepisów, które dotyczyły pozyskiwania danych od użytkowników. Będą dokładnie takie same, jak dotychczas obowiązujące (w ustawie Prawo telekomunikacyjne – red.)".
Mowa o artykułach umożliwiających służbom dostęp do np. maili i wiadomości w komunikatorach obywateli. Takie uprawnienia zyskałyby m.in. Policja, CBA, ABW, Straż Graniczna czy Służba Ochrony Państwa.
Przypomnijmy, że Prawo Komunikacji Elektronicznej zastąpi Prawo telekomunikacyjne.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany