Reklama

Polityka i prawo

Poprawki do ustawy o e-Doręczeniach. Komisja cyfryzacji zagłosowała

Sejmowa Komisja cyfryzacji głosowała w czwartek nad poprawkami dotyczącymi ustawy o doręczeniach elektronicznych. Ile przyjęto spośród pięciu złożonych?
Sejmowa Komisja cyfryzacji głosowała w czwartek nad poprawkami dotyczącymi ustawy o doręczeniach elektronicznych. Ile przyjęto spośród pięciu złożonych?
Autor. Manfred Richter/Pixabay

Sejmowa komisja cyfryzacji przyjęła w czwartek poprawkę do projektu nowelizacji ustawy o e-Doręczeniach. Umożliwia ona refundację Poczcie Polskiej do 100 mln zł kosztów, które poniesiono w latach 2020-2024 m.in. w związku z budową i modernizacją infrastruktury.

W trakcie czwartkowego posiedzenia, Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii zajęła się pięcioma poprawkami, które zgłoszono w trakcie drugiego czytania projektu nowelizacji ustawy o doręczeniach elektronicznych. Jedna z nich zakładała refundację kosztów za inwestycje poniesione przez Pocztę Polską w latach 2020-2024.

Czytaj też

Reklama

Cztery poprawki z pięciu odrzucone. Powodem m.in. wady legislacyjne

W tejże poprawce, zgłoszonej przez Polskę 2050-TD, pieniądze miały pokryć wydatki związane z modernizacją oraz budową infrastruktury, a także wdrażaniem oprogramowania. Maksymalna kwota, jaką miałaby otrzymać spółka Skarbu Państwa, to 100 mln zł.

Propozycja została przyjęta w głosowaniu przez komisję. Pozostałe cztery zostały odrzucone; jak uzasadniano w przypadku tej dotyczącej adresu e-Doręczeń dla podmiotów niepublicznych, zawierała błędy legislacyjne w tekście. Chodziło m.in. o termin niewystępujący w treści projektu ustawy.

Czytaj też

Reklama

Papierowe potwierdzenia do końca 2025?

e-Doręczenia mają być według Ministerstwa Cyfryzacji elektronicznym odpowiednikiem listów za potwierdzeniem odbioru. Obowiązek ich stosowania będzie dotyczył urzędów czy zawodów zaufania publicznego. W ostatecznej formie, mają one być obowiązkowe dla wszystkich podmiotów publicznych oraz części niepublicznych.

Nowy system ma być jedynym stosowanym od 1 stycznia 2026 roku. Do Sylwestra 2025 przewidziano w projekcie obowiązywanie okresu przejściowego. W trakcie jego trwania, podmioty publiczne będą mogły bez problemów wdrożyć e-Doręczenia; równolegle będzie trwała kampania informacyjna.

/PAP/PM

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama