Reklama

Polityka i prawo

Rząd ogłasza nowy projekt "Szkoła Międzypokoleniowa". Połączy uczniów i seniorów

Konferencja prasowa na temat konkursu "Szkoła Międzypokoleniowa"
Konferencja prasowa na temat konkursu "Szkoła Międzypokoleniowa"
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji/ oficjalny profil X

Rząd ogłosił start konkursu „Szkoła międzypokoleniowa”, który skierowany jest do szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W ramach projektu uczniowie mają zorganizować warsztaty dla seniorów z bezpiecznego korzystania z internetu. Gra toczy się o 64 mobilne pracownie komputerowe.

Rozwój kompetencji cyfrowych to jeden z priorytetów, określonych przez Ministerstwo Cyfryzacji w Strategii Cyfryzacji Państwa. Problemem do tej pory był niski poziom wiedzy i umiejętności praktycznych, co pokazują choćby ostatnie wyniki IT Fitness Test, które opisywaliśmy na łamach CyberDefence24.pl. Polscy uczniowie wypadli najgorzej na tle regionu. Jednak edukacja cyfrowa powinna dotyczyć nie tylko najmłodszych, ale także dorosłych czy seniorów. Stąd pomysł na zaangażowanie i jednych, i drugich w ramach jednego projektu.

Czytaj też

Projekt "Szkoła Międzypokoleniowa"

W czwartek w czasie konferencji prasowej wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, minister ds. polityki senioralnej Marzeny Okły-Drewnowicz i minister edukacji narodowej Barbary Nowackiej ogłoszono start nowego projektu „Szkoła Międzypokoleniowa”.

Jego celem jest otwarcie szkół na zajęcia z udziałem seniorów oraz stworzenie warunków do integracji międzypokoleniowej. Konkurs polega na wymyśleniu i zorganizowaniu przez nauczycieli i uczniów warsztatów dla seniorów poświęconych kompetencjom cyfrowym i cyberbezpieczeństwu. Młodsi mają podzielić się ze starszymi swoją wiedzą i kompetencjami i jednocześnie nawiązać „międzypokoleniową relację”.

„Jesteśmy w świecie, kiedy kompetencja cyfrowa jest tą samą wartością, co wytworzenie usługi dla obywatela. (…) Te wszystkie pożyteczne dla człowieka sprawy muszą być wykorzystywane nie tylko przez najmłodszych, ale też najstarszych. Musimy doprowadzić do wyrównania szans korzystania z nowych technologii, szczególnie dla osób 55+, gdzie kompetencje cyfrowe są na podstawowym poziomie, zaledwie 18 proc. społeczeństwa w tym wieku je posiada” - powiedział Krzysztof Gawkowski w czasie konferencji.

Projekt „Szkoła międzypokoleniowa” to nowa inicjatywa realizowana wspólnie przez Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, minister ds. polityki senioralnej Marzenę Okłę-Drewnowicz i Państwowy Instytut Badawczy NASK.

„Jeśli chcemy budować odpowiedzialną politykę senioralną, to musimy ją budować na fundamencie solidarności międzypokoleniowej. Pytanie jest takie, co senior może dać juniorowi, a co junior - seniorowi. Ważne jest to, żeby nawzajem dawać temu drugiemu to, co jest potrzebne. Osobom starszym kompetencje cyfrowe są bardzo potrzebne. To dla nich wielka szansa, czasami to okno na świat do kontaktów codziennych. To również kwestia dostepności do usług. Ucząc się kompetencji cyfrowych ważne jest, aby zachować wszelkie standardy bezpieczeństwa. Z drugiej strony brakuje im kontaktów z młodymi” - tłumaczyła minister Marzena Okła-Drewnowicz.

Z kolei minister Barbara Nowacka tłumaczyła: „Żyjemy w czasach, gdzie cyfryzacja jest wszechobecna. Nie ma instytucji bez nowych technologii. Żyjemy też w czasach, gdzie samotność jest powszechna, gdzie nie ma możliwości kontaktu z bliskimi. Szukając odpowiedzi, jak dbać o podnoszenie kompetencji cyfrowych, jak zapobiegać oszustwom typu »na wnuczka<< mamy odpowiedź: to >>podnoszenie kompetencji na wnuczka«”.

Czytaj też

Reklama

Zasady konkursu

Resort cyfryzacji informuje, że projekt „Szkoła międzypokoleniowa” jest skierowany do szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski, podłączonych do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (lub tych, które są w procesie podłączenia).

Konkurs polega na przygotowaniu warsztatów podnoszących poziom kompetencji cyfrowych dla seniorów. Lider Projektu (nauczyciel wskazany przez dyrektora szkoły) ma czuwać nad ich przebiegiem. Uczniowie klas 7–8 szkoły podstawowej i/ lub ponadpodstawowej wystąpią w roli pomocników oraz mentorów. Warsztaty mogą być prowadzone w ramach zajęć lekcyjnych lub po ich zakończeniu w szkolnych pracowniach komputerowych, lokalnych klubach seniora lub bibliotekach.

Dodatkowo Liderzy Projektu mają dostać od NASK PIB wsparcie merytoryczne - w czasie webinaru dowiedzą się o wskazówkach i propozycjach scenariuszy zajęć. Liderzy Projektu mają otrzymać od NASK konkretne wsparcie merytoryczne. Eksperci instytutu podczas specjalnego webinaru przekażą wszelkie niezbędne wskazówki do realizacji warsztatów, w tym propozycje scenariuszy zajęć.

Reklama

Do wygrania pracownie komputerowe

W ramach rywalizacji, szkoły będą zbierać punkty za: realizację warsztatów, zaangażowanie seniorów i uczniów, sprawozdania oraz lokalizację szkoły. 

Cztery szkoły z każdego województwa (łącznie 64 szkoły z całej Polski) z najwyższą liczbą punktów, otrzymają nagrody w postaci multimedialnej pracowni komputerowej. Będzie się składać z 15 laptopów i zestawów akcesoriów. Natomiast Liderzy projektu ze zwycięskich szkół otrzymają karty podarunkowe o wartości 2 tys. zł do wykorzystania na zakup materiałów edukacyjnych.

Do konkursu „Szkoła międzypokoleniowa” można się zgłaszać do 13 grudnia. Aby wziąć udział w projekcie, wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie. Do udziału zakwalifikują się szkoły, które jako pierwsze wypełnią formularz (ustalono limity zgłoszeń dla każdego województwa). Rejestracji może dokonać dyrektor szkoły tylko raz.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama