Technologie
Duże miasto upubliczni dane. „Mogą być użyte w aplikacjach lub przez AI”
W poniedziałek 21 października wicepremier Krzysztof Gawkowski ogłosił, że ponad 500 instytucji udostępniło swoje zbiory na platformie dane.gov.pl. Do programu dołączyły Kielce – jako pierwsze duże miasto w Polsce.
Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz Prezydentka Kielc Agata Wojda podpisali list intencyjny w sprawie udostępniania otwartych danych.
„Kielce to pierwsze duże miasto w Polsce, które z nami współpracuje, by udostępniać otwarte dane publiczne. Te dane mogą być wykorzystane ponownie, na przykład w aplikacjach czy przez sztuczną inteligencję. Dzięki temu powstaną nowe usługi, które ułatwią życie mieszkańcom” – stwierdził wicepremier podczas briefingu prasowego.
Kielce to pierwsze duże miasto w Polsce, które z nami współpracuje, by udostępniać otwarte dane publiczne. Te dane mogą być wykorzystane ponownie, na przykład w aplikacjach czy przez sztuczną inteligencję. Dzięki temu powstaną nowe usługi, które ułatwią życie mieszkańcom.… pic.twitter.com/p2ebryw6xg
— Ministerstwo Cyfryzacji (@CYFRA_GOV_PL) October 21, 2024
Czytaj też
Kielce chcą udostępniać więcej danych
Miasto już od jakiegoś czasu udostępnia informacje dotyczące infrastruktury drogowej, terenów inwestycyjnych, czy systemów podziemnych – w ramach strony „Geoportal Kielce”. Według zapowiedzi prezydentki Agaty Wojdy teraz mają dojść do tego dane związane z demografią, oświatą i ochroną zdrowia.
Jak skomentowała Wojda - w ostatnim czasie administracja Kielc intensywnie pracowała nad uporządkowaniem tych danych, teraz miasto przygotowuje się na ich otwarcie.
”To kolejny krok w stronę przejrzystości i dostępu do danych przez szerszą rzeszę zainteresowanych użytkowników. Wierzymy, że otwarte dane przyniosą realne korzyści naszym mieszkańcom i przedsiębiorcom, umożliwiając tworzenie nowych rozwiązań i projektów” – skomentowała przystąpienie do projektu Prezydentka Kielc.
Czytaj też
Coraz więcej danych dostępnych publicznie
Kielce to kolejna jednostka, która w ostatnim czasie zdecydowała się na ten krok. W maju do projektu dołączyła Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, o czym pisaliśmy na łamach CyberDefence24.
Wtedy minister Gawkowski mówił o 37 tys. danych, które pojawiły się w rządowym portalu – od początku jego istnienia, czyli od 2014 roku. Po pięciu miesiącach jest to już 41 tysięcy danych z blisko 500 różnych instytucji. Widać więc, że liczba systematycznie rośnie.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].