Reklama

Polityka i prawo

Wicepremier Ukrainy z nową funkcją

Mychajło Fedorow
Mychajło Fedorow
Fot. Mykhailo Fedorov (@FedorovMykhailo)/Twitter

Mychajło Fedorow do tej pory pełnił funkcję wicepremiera oraz ministra transformacji cyfrowej Ukrainy. Od wtorku jest odpowiedzialny za jeszcze jeden obszar. 

Na swoich oficjalnych kontach w mediach społecznościowych Mychajło Fedorow przekazał, że we wtorek 21 marca br. w ukraińskim parlamencie odbyło się głosowanie w jego sprawie. Wybrano go na stanowisko wicepremiera ds. innowacji, rozwoju edukacji, nauki i technologii.

„Wielka odpowiedzialność i jednocześnie ogromna szansa, aby coś zmienić w ukraińskiej edukacji i nauce” – skomentował sprawę Fedorow. 

Jak dodał, nową rolę będzie łączyć z dotychczasowymi funkcjami. „Bez obaw. Ministerstwo Transformacji Cyfrowej oraz Diia (narodowa aplikacja – red.) pozostają w ramach mojej odpowiedzialności” – podkreślił przedstawiciel rządu w Kijowie. 

Czytaj też

Jedna z kluczowych postaci Ukrainy

Jak informowaliśmy, Mychajło Fedorow od 2019 r. jest wicepremierem oraz szefem resortu transformacji cyfrowej Ukrainy. To on zainicjował uruchomienie elektronicznego serwisu usług publicznych „Diia”, który został uruchomiony w 2020 r. Początkowo platforma służyła obywatelom do cyfryzacji usług publicznych, lecz z czasem zyskała nowe funkcjonalności (np. po inwazji wprowadzono opcję zgłaszania zniszczeń dokonanych przez siły Putina). 

Tuż po rosyjskiej inwazji, Fedorow, jako pierwszy zwrócił się bezpośrednio do Elona Muska o przekazanie Ukrainie Starlinków, niezbędnych do zapewnienia łączności tamtejszemu społeczeństwu oraz wojsku. 

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze