Polska otwiera się na cyfrowe partnerstwa z Azją Wschodnią

Polska intensyfikuje współpracę z krajami Azji Wschodniej w obszarze cyfryzacji, nowych technologii i cyberbezpieczeństwa. Główne kierunki działań koncentrują się na strategicznych relacjach z Koreą Południową i Japonią, które mają na celu nie tylko rozwój technologiczny, ale także wzmocnienie pozycji Polski jako cyfrowego hubu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Partnerstwo z Koreą Południową – nowy etap współpracy cyfrowej
W czasie wizyty w Seulu, polska delegacja przeprowadziła szereg spotkań, w tym z kierownictwem Narodowej Agencji Społeczeństwa Informacyjnego (NIA). Rozmowy dotyczyły m.in. najlepszych praktyk w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji w administracji publicznej, technologii kwantowych oraz otwieraniu danych publicznych.
Ważnym punktem wizyty było spotkanie z Myung-Joo Kimem, dyrektorem koreańskiego AI Safety Institute, podczas którego uzgodniono podpisanie memorandum o współpracy między Polską a Koreą. Dokument ten ma na celu wspólną pracę zespołów badawczych nad rozwiązaniami zwiększającymi bezpieczeństwo systemów sztucznej inteligencji. Po polskiej stronie mają być to eksperci z NASK.
Czytaj też
Samsung i inwestycje w przełomowe technologie
Ważnym punktem wizyty w Seulu było również spotkanie z prezesem Samsung Electronics, Park Seung-hee. Samsung, obecny na polskim rynku od wielu lat, jest jednym z globalnych liderów branży nowych technologii. Podczas rozmów omówiono możliwości zwiększenia inwestycji firmy w Polsce, szczególnie w sektorze półprzewodników oraz technologii przełomowych.
Polska liczy na rozwój współpracy z koreańskim gigantem w obszarze badań, produkcji i transferu wiedzy..
Polska upatruje w Korei Południowej głównego partnera handlowego w Azji i może rozwijać tę współpracę także w zakresie rozwiązań cyfrowych. Dziś Korea stała się kluczowym partnerem i dostawcą uzbrojenia, ale wierzymy, że ta więź będzie skutkować także bezpośrednimi inwestycjami koreańskich firm w Polsce, szczególnie w technologie przełomowe. Nasze zespoły robocze, w tym przedstawiciele samorządów oraz agend rządowych, takich jak Agencja Rozwoju Przemysłu, będą w najbliższym czasie pracować nad konkretnymi propozycjami w tym zakresie.
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji
Czytaj też
Zacieśnienie relacji z Japonią – cyberbezpieczeństwo i rynek UE
W trakcie rozmów z przedstawicielami japońskiego rządu, Polska wyraziła wolę pogłębienia współpracy z Japonią w zakresie cyberbezpieczeństwa, innowacji cyfrowych i infrastruktury krytycznej. Kluczowym elementem tej współpracy jest propozycja otwarcia Polski jako ”cyfrowej bramy” dla japońskich firm wchodzących na rynek Unii Europejskiej.
Minister cyfryzacji podkreślił, że Polska może odegrać strategiczną rolę jako punkt kontaktowy dla japońskiego biznesu, zainteresowanego obecnością w Europie. Szczególnie wskazano na obszary związane z bezpieczeństwem danych, technologią 5G, inteligentnymi miastami i zieloną transformacją cyfrową.
Polska dziś jest liderem przemian cyfrowych w Europie, jednak nadal jest zainteresowana zdobywaniem nowych doświadczeń od krajów takich jak Japonia. Szczególnie istotna jest dobra współpraca i wymiana informacji dotyczących cyberzagrożeń. Japonia w ostatnim czasie istotnie rozwija swoje kompetencje i narzędzie do zwiększenia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni i może liczyć na wsparcie i wymianę doświadczeń ze stroną polską.
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji

Autor. Ministerstwo Cyfryzacji
Czytaj też
Strategia cyfrowa Polski
Zarówno współpraca z Koreą Południową, jak i Japonią, wpisuje się w szerszą strategię cyfrową Polski, której celem jest budowanie trwałych, międzynarodowych partnerstw, wspieranie innowacji oraz rozwijanie zaawansowanych kompetencji cyfrowych. Dla Polski to szansa na przyspieszenie transformacji cyfrowej, przyciągnięcie inwestycji oraz zwiększenie konkurencyjności gospodarki.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
WYCIEKI DANYCH z firm. JAK ZAPOBIEGAĆ wynoszeniu danych przez pracowników?
Materiał sponsorowany