Polityka i prawo
Korea Południowa przyjęła regulacje o AI. Drugi akt na świecie
Parlament Korei Południowej przyjął projekt ustawy regulujący sztuczną inteligencję. To drugi - po unijnym Akcie o sztucznej inteligencji - dokument na świecie obejmujący tę dziedzinę.
Od momentu przyjęcia przez Unię Europejską AI Act, w rozmowach o sztucznej inteligencji często poruszana jest kwestia regulacji – zarówno w kwestii jej wykorzystania, jak i rozwoju.
Na łamach CyberDefence24 opisywaliśmy w listopadzie kwestię wątpliwości wokół Komisji Rozwoju i Bezpieczeństwa AI. Z kolei w sierpniu swoje stanowisko przedstawił wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski, w którym mówił o niechęci do przeregulowania systemu.
Czytaj też
Korea uchwaliła prawo dot. AI
Okazuje się, że nad objęciem sztucznej inteligencji przepisami prawnymi na poważnie pochyla się coraz więcej krajów. W czwartek 26 grudnia parlament Korei Południowej przyjął projekt ustawy, który ustanawia zasady rozwoju i wykorzystania AI, a także ochrony praw mieszkańców tego kraju.
Jak czytamy w uzasadnieniu do AI Basic Law, gwałtowny wzrost rozpowszechnienia zastosowania AI w różnych dziedzinach jest spowodowany wzrostem jej wydajności. Ustawodawcy zapewniają, że chcą wspierać zdrowy rozwój AI – jest to bowiem technologia, która zmieni nie tylko przemysł, lecz także i społeczeństwo.
Wraz z pojawieniem się generatywnej sztucznej inteligencji, na całym świecie pojawiają się obawy dotyczące potencjalnych korzyści i zagrożeń związanych z AI. Dążymy do ustanowienia nowego standardu sztucznej inteligencji w Republice Korei, który może chronić prawa i interesy ludzi oraz przyczynić się do poprawy jakości życia ludzi i wzmocnienia konkurencyjności kraju
Uzasadnienie projektu południowokoreańskiej ustawy o AI
Czytaj też
Podobieństwa do Aktu o sztucznej inteligencji
Co zawarto w uchwalonej ustawie? Koreańczycy oprócz zdefiniowania sztucznej inteligencji czy kwestii etycznych, wprowadzili kilka istotnych regulacji dla „biznesowych operatorów AI”. Jeżeli świadczą oni usługi z wykorzystaniem generatywnej SI, muszą o tym poinformować swoich klientów lub użytkowników z wyprzedzeniem. Ich treści powstające z wykorzystaniem AI powinny być z kolei odpowiednio oznaczone.
Jak wskazała również Luiza Jarovsky we wpisie na portalu X (d. Twitter), wprowadzony został obowiązek przygotowania oceny ryzyka dla przedsiębiorstw wykorzystujących AI. Muszą oni również wdrożyć zabezpieczenia w celu zapewnienia bezpieczeństwa i niezawodności sztucznej inteligencji o dużym wpływie (high-impact AI).
🚨 BREAKING: South Korea is the world's SECOND country to enact a comprehensive AI law - and it's heavily inspired by the EU AI Act! Is the Brussels effect already happening? [HINT: YES] Here's what you need to know:
— Luiza Jarovsky (@LuizaJarovsky) December 26, 2024
➡️ South Korea's AI law is called "Basic Law on AI Development… pic.twitter.com/AmySkB1W3k
Kwestię kar za nieprzestrzeganie zapisów AI Basic Law poruszył z kolei serwis CCN. Przedsiębiorstwa, które naruszą nowe przepisy mogą zostać ukarane grzywną do 20,5 tys. dol. (ok. 84 tys. zł w przeliczeniu). Z podobieństw z europejskim AI Actem wskazano m.in. kwestię transparentności, ustanowienia organów nadzorczych czy klasyfikacji systemów sztucznej inteligencji pod kątem efektów ich oddziaływania na bezpieczeństwo i prawa człowieka.
Nowe prawo wejdzie w życie w Korei Południowej w styczniu 2026 roku. Jak powiedział cytowany przez serwis korea.net minister nauki i ICT Yoo Sang-Im, przyjęcie projektu jest istotnym kamieniem milowym dla kraju.
„Dołożymy wszelkich starań, aby szybko uchwalić podrzędne ustawy i opracować różne przepisy dotyczące wsparcia przemysłowego, a także szybko uruchomić krajową bazę dla obliczeń AI” – dodał.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany